Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Nu sunt platit in timpul concediului medical si ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Nu sunt platit in timpul concediului medical si angajatorul vrea sa ma concedieze

buna ziua ma numesc mihai cardos lucrez pe comunitate ca sofer profesionist de o luna prima luna am primit salarul dar fara salariul care imi era obligatoriu pe tara adica 1000 ron in data de 31 martie am avut un acident la locul de munca incercand sa prind in chingi o masinarie care toata era plexic eram sus la remorca camionului si am gazut de la 3 metri jumate pe degetele piciorului pe moment nu am simtit nimika decat faptul ca am zis ca mi am sclintit piciorul asta fiind la incarcat in franta dupa o zi mi sa umflat piciorul ca am fost nevoit sa tai cu foarfeca adidasul ca sa imi scot piciorul din adidas in data de 3 04.2014 am ajuns in austria la garaj la care am rugat coleji si sef sa ma duca la urgenta nemaiputand sa calc pe picior de durere am ajuns la spital seful meu care ma dus la urgenta am ramas in masina neinteresandul ce si cum am patit am ajuns la spital si am intrebat ce facem de asigurare ppoi la care mi sa raspuns aici in austria trebuie platita pe loc urgenta si si spitalizarea la care stiind ca eu in austria am asigurare dar care nu mia fost platita de cateva luni miam dat la urgenta asigurarea mea doctori din braunau neavand la cine sa stau acolo am venit catre wiena si in data de 9 am iar control la doctor ptr picior desi ei mi au spus ca ar trebui sa stau cu piciorul in ghips (mi sa rupt un os in talpa piciorului abia pot calca pe el )am sunat la firma in decursul saptamani si am intrebat ce se va intampla cu mine la care mi sa spus ca ei nu au voie de oameni bolnavi sa merg in tara si ma vor anunta ei .. Nu am posibilitatea sa merg in tara si nu mai stiu in continuare ce sa fac la 2 zile dupa am primit un telefon de la seful meu care imi spusese ca eu trebuie sa imi platesc asigurarea din bani mei ca el sa interesat nu imi plateste nici concediul medical deoarece eu primesc aici in austria somajul eu nu am beneficiat de somaj in austria in viata mea deoarece eu in tara austria nu am muncit in viata mea mentionez faptul ca eu am doua contracte de munca primul cu firma dru logistic din oradea si in acelasi timp facut tot de firma dru logistic cu o firma nemteasca care mia facut un contract de munca pe cehia ptr a putea conduce camionul firmei cica si daca sant asigurat automat prin firma de ce nu am dreptul la concediul medical cer un ajutor va rog din suflet cu un ajutor ce pot sa fac sant in groapa cu noroi si nu am ajutorstau practic pe strazi ca la cine stau aici in austria stau doar noaptea in restul zilei umblu pe strazi am fost si la ambasada sa ma ajute sa ajung in tara si mi sa spus ca nu ma poate ajuta cu nimika
va implor cu sfaturi ce pot sa fac
Contractul individual de munca cu ce angajator l-ati semnat, strain sau roman?
cu ambii am semnat la plecare din tara contrac roman si cand am ajuns in austria mi sa facut contract pe cehia deoarece masinile firmei erau inmatriculate pe cehia
Aveti mai multe c.i.m. incheiate? Acestea sunt supuse unor jurisdictii diferite in functie de angajatorul cu care le-ati semnat.
ce pot sa inteleg din asta eu sant in austria nu am nici o posibilitate sa ajung acasa bani nu primesc ce pot sa fac sant in concediu medical am actele care aici de la spital mi leau dat ptr a anunta angajatorul si trebuiau semnate si stampilate si el nu a vrut ce pot sa fac cum ramane cu bani care trebuie sa ii primesc mentionez pe luna martie nu am primit salarul de 1000 ron care este in contract numai diurna eu nu am un ban sa trec strada il sun pe seful meu si nu imi mai raspunde la telefon il sun de pe alt telefon si imi raspunde la care imi spune sa plec in tara si vom mai vedea ce pot sa fac eu nu am cum sa plec in tara nu miam vazut familia de 2 luni bani nu mi primesc ma da din chirie afara cu 3 copii eu am venit aici sa muncesc nu sa fiu boschetar pe strazi va rog spunetimi ce pot face am vreo sansa sa il dau in judecata sa imi primesc salariul cat si bani cat timp sant in concediul medical ca dupa aia imi caut eu alt loc de munca va rog daca stiti ce pot sa fac
Incercati sa luati din nou legatura cu ambasada noastra.