Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Din accident usor auto, pagubitul desi a avut polita ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Din accident usor auto, pagubitul desi a avut polita RCA si amiabila, nu a depus dosar de dauna

Va rog, din ianuarie 2012, nu am stiut ca nu si-a recuperat banii de la asigurari si se indreapta cu actiune in justitie impotriva mea... este posibil asa ceva?
Nu va faceti probleme, nu este problema dvs, daca nu si-a recuperat banii de la asigurator. Daca veti fi chemata in instanta solicitati chemarea asiguratorului in garantie.

Dumneavoastra aveti obligatia sa va instiintati asiguratorul la care ati avut polita de asigurare despre accident si despre pretentiile victimei.

Daunele se pot solicita in termen de 3 ani altfel se prescrie dreptul de a fi solicitate.

Spuneti-i persoanei respective ca pierde timpul aiurea pe la judecatorie ptr ca nu va castiga nimic, nici procesul si nici vreo dauna de la dvs.. Poate doar experienta.
Din suflet va multumesc...sa va dea Dumnezeu sanatate multa!