Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Curs puericultura
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Curs puericultura

Managerul de resurse umane spune ca adeverinta pentru acest curs, ca sa fie valabila, ar trebui emisa dupa ce se naste copilul, mie doctorul de familie mi-a emis aceasta adeverinta inainte de nasterea lui. Are dreptate managerul de resurse umane?
Nu ati inteles intrebarea......una e cand solicit si una e cand termin de efectuat......reformulez altfel....Pot solicita 15 zile(avand cursul) dupa 7 saptamani de la nastere???
1. Nu ati citit cu atentie raspunsul colegei mele si extrasul din lege:
(2) Concediul paternal se acordă la cerere, în primele 8 săptămâni de la naşterea copilului, justificat cu certificatul de naştere al acestuia, din care rezultă calitatea de tată a petiţionarului.

2. - Ca sa fie acordat in primele 8 saptamani trebuie sa faceti o cerere in acest sens.
- Acordat = sa beneficiati de cele 15 zile in primele 8 saptamani.
Sunteti intr-o eroare.......a solicita,nu inseamna a si efectua......
Cititi din nou, cu atentie, raspunsurile primite si poate va convingeti.
Ok.Va multumesc!