Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Factura masina second hand
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Factura masina second hand

buna ziua...va rog mult daca ma puteti ajuta ..am achizitionat o masina second hand de la o firma din romania...am primit prima data o factura de avans in valoare de 5000 de lei (tva inclus)...pe care am platit-o prin casa ..a urmat factura proforma in valoare de 10000 de euro pe care scria regimul marjei bunuri second-hand ,tva inclusa si nedeductibila cf art 152(2) din legea 571/2003...pe care am platit-o la cursul euro de4.5505 din ziua respectiva..in zilele urmatoare primesc factura de storno la avans de -5000..si dupa primesc factura fiscala in valoare de 45505 de lei..
1.cum fac inregistrarile in contabilitate
2.eu am platit un avans de 5000 de lei +suma de pe proforma de 45505 de lei..de ce pe factura finala nu mi-au scazut plata efectuata in avans...?
Va multumesc anticipat.
Pai trebuia platit doar 45505 lei ( 5.000 avansul si la ultima factura trebuia platit doar 45.505 - 5.000)
O tratati ca pe o cumparare fara tva.
Va multumec frumos pentru raspuns