avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 215 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA avans livrare intracomunitara in 390
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

avans livrare intracomunitara in 390

In luna iulie am incasat de la un client din UE un avans de 5.000 lei pentru o livrare intracomunitara ulterioara.
In luna iulie, am declarat aceasta suma in declaratia 390 la livrari intracomunitare.
In luna august am facut storno avans de 5000 lei si am emis factura completa a livrarii (10.000 lei).
Ce suma voi include acum in august la declaratia 390?
valoarea totala de 10.000 lei sau diminuata cu avansul stornat (10.000 lei-5000 lei) avand in vedere ca in iulie am inregistrat 5.000 lei din acesta livrare?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: aiud98 , utilizator 14:43, 12 August 2010
5000 deoarece totalul facturii este de 5000 (din 10000 factura finala se scade avansul incasat)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Factura avans livrare intracomunitara nicovero nicovero Firma la care lucrez a emis o factura de avans catre o firma din Italia in luna sept. 2009.Mentionez ca a facut si plata la 3 zile, dar livrare efectiva a ... (vezi toată discuția)
Factura storno in declaratia 390, 300, rjip alex781 alex781 Buna ziua Sunt PFA la norma de venit, platitor de TVA. Am un client intracomunitar caruia i-am emis o factura XYZ123 pe firma A pentru prestari servicii ... (vezi toată discuția)
Plata anticipata euro gody gody o intreprindere individuala ( care in Romania nu este inregistrata in scopuri de TVA) poate primi o plata in avans de la o firma din UE? Deoarece II nu este ... (vezi toată discuția)