Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA avans livrare intracomunitara in 390
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

avans livrare intracomunitara in 390

In luna iulie am incasat de la un client din UE un avans de 5.000 lei pentru o livrare intracomunitara ulterioara.
In luna iulie, am declarat aceasta suma in declaratia 390 la livrari intracomunitare.
In luna august am facut storno avans de 5000 lei si am emis factura completa a livrarii (10.000 lei).
Ce suma voi include acum in august la declaratia 390?
valoarea totala de 10.000 lei sau diminuata cu avansul stornat (10.000 lei-5000 lei) avand in vedere ca in iulie am inregistrat 5.000 lei din acesta livrare?
Multumesc
5000 deoarece totalul facturii este de 5000 (din 10000 factura finala se scade avansul incasat)