Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisia fara preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisia fara preaviz

Buna, eu lucrez la o firma de o luna jumate si vreau sa plec deoarece mi-am gasit un job in domeniu. Pot sa demisionez fara preaviz? Seful nu vrea sa ma lase daca nu fac preavizul de 20 de zile, si acuma nu stiu cum sa ii formulez cererea de demisie deoarece nu am timp sa fac preaviz, firma cealalta ma asteapta
Puteti pleca fara preaviz numai daca sunteti in perioada de proba. Pentru restul situatiilor, efectuarea preavizului este o obligatie. Succes!
1. Demisia fara preaviz nu este posibila decat in situatiile de mai jos :
- salariatul poate demisiona fara preaviz daca angajatorul nu isi indeplineste obligatiile asumate prin contractul individual de munca - art.81 alin.8 C.mun.

- angajatorul renunta total la termenul de preaviz - art.81 alin.7 C.mun.

2. Incetarea c.i.m. fara preaviz este posibila si in cazul art.55 lit.b C.mun. - raportul de munca inceteaza cu acordul partilor la data stabilita de catre acestia.
Cornel Vasile, Consilier juridic