Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Desfacere CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Desfacere CIM

Va rog lamuriti-ma cum inchid un contract de munca daca angajata nu s-a mai prezentat la servici, anuntandu-ma prin SMS ca a plecat din tara, ce pasi trebuie urmati si ce acte trebuiesc intocmite si timise, va multumesc anticipat!
Depinde cum se doreste incetarea c.i.m. , cu acordul partilor, prin demisie sau prin desfacere disciplinara.
prin desfacere disciplinara deoarece angajata a anuntat printr-un mesaj ca a plecat din tara!

am cum altfel?

Gabriela Pintea, Consilier juridic
1. Pasii necesari efectuarii cercetarii disciplinare sunt:
- intocmirea referatului de sesizare;
- Constituirea comisiei insarcinate cu efectuarea cercetarii;
- convocarea autorului faptei la efectuarea cercetarii disciplinare;
- ascultarea salariatului;
- intocmirea raportului efectuarii cercetarii disciplinare;
- emiterea deciziei de sanctionare.

2. Un dosar de cercetare va cuprinde:
- referatul de sesizare privind savarsirea abeterii disciplinare
- decizia de numire a comisiei de cercetare disciplinara , care va cuprinde aspectele privind atributiile acesteia, durata cercetarii etc.
- procesul-verbal al comisiei care va contine si propunerea de sanctionare.

3. Vedeti si Codul Muncii art. 247-252.
multumesc!