Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stimulent insertie tata sau mama
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stimulent insertie tata sau mama

Buna ziua,
As dori sa stiu si eu ce se intampla in urmatoarea speta: mama salariata full time intra in CCC si alege varianta 1 an (pt ca e mai avantajoasa economic) ..sta 11 luni in CCC si tatal isi ia CCC 1 luna pana cand copilul implineste 1 an. Intrebari:
- poate mama sa nu se intoarca la serviciu pana copilul face 2 ani...sa stea acasa fara nici un ban? cu alte cuvinte contractul de munca sa fie suspendat pana cand copilul implineste 2 ani?
- mai exista vreo preverede pe undeva care zice ca angajatorul mamei sa fie obligat sa ii tina postul timp de 2 ani...si sa o primeasca inapoi dupa 2 ani?
- tatal care a stat 1 luna in CCC se intoarce la serviciul sau full time. Are dreptul tatal sa beneficieze de stimulentul de insertie de 500 lei pt anul ce urmeaza?
Multumesc anticipat,
Raluca
Cererea pentru stimulentul de insertie se poate face cu 30 de zile inainte de data solicitarii.