Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Amenda neachitata, prescriere
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Amenda neachitata, prescriere

Buna ziua!

Pot sa fiu executat prin munca in folosul societatii , pentru o amenda neachitata din 2009,somata de primarie in 2009 si dat in judecata in 2013.Nu s-a prescris fapta dupa 3 ani?Suma este de 400 ron.

Va multumesc!
Fapta nu s-a prescris daca s-au facut notificari si cerere de chemare in judecata. Pentru neplata amenzilor se pot da zile de inchisoare.,
In folosul comunitatii vreti sa spuneti, nu de inchisoare..
Creantele fiscale se prescriu dupa 5 ani, insa nu e cazul ca statul sa uite de ele.
Da, autoritatea poate cere in instanta sa fieti obligat la munca in folosul comunitatii daca nu are ce sa va execute.