Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Reducere norma de lucru
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Reducere norma de lucru

in ce conditii se poate reduce timpul de munca de 8 ore/zi la 4 ore/zi, cu reducere corespunzatoare a salariului ? (daca se poate, si baza legala ).
multumesc.
1. Art. 41 C.mun.
(1) Contractul individual de muncă poate fi modificat numai prin acordul părţilor.
(2) Cu titlu de excepţie, modificarea unilaterală a contractului individual de muncă este posibilă numai în cazurile şi în condiţiile prevăzute de prezentul cod.
(3) Modificarea contractului individual de muncă se referă la oricare dintre următoarele elemente:
a) durata contractului;
b) locul muncii;
c) felul muncii;
d) condiţiile de muncă;
e) salariul;
f) timpul de muncă
şi timpul de odihnă.

Asadar, prin incheierea unui act aditional la c.i.m. se poate modifica atat salariul , cat si timpul de munca.

2. Situatiile care pot genera modificarea timpului de munca si pot fi
- persoana in cauza beneficiaza de pensie de invaliditate de gradul III

- angajatii carora medicul le-a recomandat o reducere a timpului de lucru. Daca angajatul nu va putea realiza durata normala a timpului de lucru din motive de sanatate si pentru a evita expunerea acestuia la un efort crescut, medicul curant poate recomanda reducerea timpului de munca al angajatului.
etc.
Cornel Vasile, Consilier juridic
la cererea salariatului, chiar daca nu are motive medicale, se poate ?
Da, se poate asa ceva, insa va trebui ca si angajatorul sa fie de acord.
va multumesc pentru raspunsuri.
o zi buna.