avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 499 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Reducere norma de lucru
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Reducere norma de lucru

in ce conditii se poate reduce timpul de munca de 8 ore/zi la 4 ore/zi, cu reducere corespunzatoare a salariului ? (daca se poate, si baza legala ).
multumesc.
Cel mai recent răspuns: theya_05 , utilizator 17:30, 8 Aprilie 2014
1. Art. 41 C.mun.
(1) Contractul individual de muncă poate fi modificat numai prin acordul părţilor.
(2) Cu titlu de excepţie, modificarea unilaterală a contractului individual de muncă este posibilă numai în cazurile şi în condiţiile prevăzute de prezentul cod.
(3) Modificarea contractului individual de muncă se referă la oricare dintre următoarele elemente:
a) durata contractului;
b) locul muncii;
c) felul muncii;
d) condiţiile de muncă;
e) salariul;
f) timpul de muncă
şi timpul de odihnă.

Asadar, prin incheierea unui act aditional la c.i.m. se poate modifica atat salariul , cat si timpul de munca.

2. Situatiile care pot genera modificarea timpului de munca si pot fi
- persoana in cauza beneficiaza de pensie de invaliditate de gradul III

- angajatii carora medicul le-a recomandat o reducere a timpului de lucru. Daca angajatul nu va putea realiza durata normala a timpului de lucru din motive de sanatate si pentru a evita expunerea acestuia la un efort crescut, medicul curant poate recomanda reducerea timpului de munca al angajatului.
etc.
Ultima modificare: Marți, 8 Aprilie 2014
Cornel Vasile, Consilier juridic
la cererea salariatului, chiar daca nu are motive medicale, se poate ?
Da, se poate asa ceva, insa va trebui ca si angajatorul sa fie de acord.
va multumesc pentru raspunsuri.
o zi buna.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Resurse umane - schimbarea postului cristinaIonita81 cristinaIonita81 Buna ziua Am si eu o mica intrebare: In ce conditii poti cere schimbarea postului de lucru la locul de munca unde esti angajat? Trebuie sa fie numai pe ... (vezi toată discuția)
Reducere program de lucru de la 8 ore la 4 ore diacar diacar Buna ziua. Sotul a fost anuntat de la firma ca in lunile ianuraie si februarie, programul de lucru se va reduce de la 8 al 4 ore (din lipsa de lucrari, ... (vezi toată discuția)
Reducerea programului de lucru paperjam paperjam Buna seara! As dori sa știu dacă angajatorul poate sa îmi reducă programul de lucru. Eu lucrez 8 ore pe zi și am anunțat de curând că sunt ... (vezi toată discuția)