Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Cerere de deshumare
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Cerere de deshumare

Buna ziua. Am constatat cu stupoare ca in cimitirul evreiesc din Buzau exista un mormant pentru ... o bucata de sapun. Se presupune ca sapunul ar fi de provenienta umana. Simtindu-ma oarecum deranjat de o astfel de idee as dori sa stiu daca acest lucru este adevarat.

Cum pot proceda?
Ca sa vi se aprobe cererea de dezhumare, trebuie ca locul respectiv sa fie concesionat de dvs.
Referitor la veridicitatea sapunului de provenianta umana, exista deja o dezmintire data.

Pentru detalii nu va pot da decat un link in limba engleza:
[ link extern ]
Pe scurt: Este doar o legenda urbana. Daca va intrebati de unde stiu ca-i doar o legenda va raspund in doua vorbe: Yad Vashem
Ceva mai explicit Legenda nu dateaza din al Doilea Razboi Mondial, cum ati putea crede, ci din Primul Razboi Mondial cand "The Times" publica in luna aprilie 1917 stirea ca germanii (a.k.a. "hunii" ) folosesc cadavrele propriilor soldati pentru a face sapun. In aceeasi perioada ziarele germane scriau, la fel de intemeiat, despre barbaria soldatilor britanici care despicau pantecul femeilor gravide pentru a scoate fatul si a-l infige in baioneta. Legenda a revenit in al Doilea Razboi Mondial fiind, pare-se, folosita chiar de unii dintre tortionari pentru a-i ingrozi pe evrei ca vor fi facuti sapun.
Din nefericire, sunt destui care in ciuda dovezilor cred ca Babi Yar, Auschwitz, Buchenwald, Treblinka, etc. sunt doar niste legende.

Asta gandeam si eu. Insa daca negi Holocaustul faci puscarie. Vreau sa pot sa-l neg cu dovezi. :)
wpww1488 a scris:

Asta gandeam si eu. Insa daca negi Holocaustul faci puscarie. Vreau sa pot sa-l neg cu dovezi. :)

Sa stiti ca eu am scris mai demult impotriva incriminarii contestarii sau negarii Holocaustului. Parerea mea este ca-i nedrept ca cei care neaga sau contesta Holocaustul sa ajunga in puscarii in loc sa primeasca ingrijire si tratament.