avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 611 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pauza de masa
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pauza de masa

In cazul unui program de lucru de 9 ore din care 1 ora este pauza:
Ce cuprinde aceasta pauza?
In aceasta pauza de masa se pot contoriza toate celelalte nevoi : fiziologice, igiena (spalat pe maini), fumat, etc ?
Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:25, 8 Aprilie 2014
Toata lumea invoca acest ROI ca pe o a doua biblie. In acest regulament se poate trece orice, oricum ? Nu ar trebui sa se regaseasca aceleasi legi, principii ca si in CM ?

De exemplu ziua de 6,5 ore e considerata zi "scurta" iar cele 30 minute peste cele 6 ore sunt pauza de masa. Doar 30 de minute corespund celor 6 ore ?

Multumesc oricum pentru atentie
Ultima modificare: Marți, 8 Aprilie 2014
Bazilman, utilizator
Intr-adeavr, un regulamnet intern constituie un document de baza la un angajator , deoarece cuprinde cel putin urmatoarele categorii de dispozitii:
a) reguli privind protectia, igiena si securitatea in munca in cadrul unitatii;
b) reguli privind respectarea principiului nediscriminarii si al inlaturarii oricarei forme de incalcare a demnitatii;
c) drepturile si obligatiile angajatorului si ale salariatilor;
d) procedura de solutionare a cererilor sau a reclamatiilor individuale ale salariatilor;
e) reguli concrete privind disciplina muncii in unitate;
f) abaterile disciplinare si sanctiunile aplicabile;
g) reguli referitoare la procedura disciplinara;
h) modalitatile de aplicare a altor dispozitii legale sau contractuale specifice;
i) criteriile si procedurile de evaluare profesionala a salariatilor.

Nu scrie nicaieri ca nu se poate lua si mici pauze pentru alte necesitati , insa pentru pauza de masa se acorda acea durata de 30 de min,.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drepturile mele ca angajat georgi87 georgi87 Buna ziua! As dori sa stiu cum as putea sa depun o plangere impotriva sefei de magazin care este pe tura mea, si care face discriminari intre angajati. La ... (vezi toată discuția)
Avand in vedere ca la 8h de lucru este obligatorie o pauza de ... Mihai 19891989 Mihai 19891989 avand in vedere ca la 8h de lucru este obligatorie o pauza de masa de minim 30 de minute si maxim 60 de minute. Daca intr-o zi se lucreaza mai putin de 8h, ... (vezi toată discuția)
Pauza de tigara marin123 marin123 Buna ziua, Am citit un post de prin iunie 2009, \"Pauza de tigara reglementata legal?\", care mi-a raspuns la cateva intrebari, dar nu la toate. Nu am ... (vezi toată discuția)