Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pauza de masa
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pauza de masa

In cazul unui program de lucru de 9 ore din care 1 ora este pauza:
Ce cuprinde aceasta pauza?
In aceasta pauza de masa se pot contoriza toate celelalte nevoi : fiziologice, igiena (spalat pe maini), fumat, etc ?
Multumesc anticipat.
Toata lumea invoca acest ROI ca pe o a doua biblie. In acest regulament se poate trece orice, oricum ? Nu ar trebui sa se regaseasca aceleasi legi, principii ca si in CM ?

De exemplu ziua de 6,5 ore e considerata zi "scurta" iar cele 30 minute peste cele 6 ore sunt pauza de masa. Doar 30 de minute corespund celor 6 ore ?

Multumesc oricum pentru atentie
Bazilman, utilizator
Intr-adeavr, un regulamnet intern constituie un document de baza la un angajator , deoarece cuprinde cel putin urmatoarele categorii de dispozitii:
a) reguli privind protectia, igiena si securitatea in munca in cadrul unitatii;
b) reguli privind respectarea principiului nediscriminarii si al inlaturarii oricarei forme de incalcare a demnitatii;
c) drepturile si obligatiile angajatorului si ale salariatilor;
d) procedura de solutionare a cererilor sau a reclamatiilor individuale ale salariatilor;
e) reguli concrete privind disciplina muncii in unitate;
f) abaterile disciplinare si sanctiunile aplicabile;
g) reguli referitoare la procedura disciplinara;
h) modalitatile de aplicare a altor dispozitii legale sau contractuale specifice;
i) criteriile si procedurile de evaluare profesionala a salariatilor.

Nu scrie nicaieri ca nu se poate lua si mici pauze pentru alte necesitati , insa pentru pauza de masa se acorda acea durata de 30 de min,.