Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... avand in vedere ca la 8h de lucru este obligatorie o ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

avand in vedere ca la 8h de lucru este obligatorie o pauza de ...

avand in vedere ca la 8h de lucru este obligatorie o pauza de masa de minim 30 de minute si maxim 60 de minute. Daca intr-o zi se lucreaza mai putin de 8h, adica 7h de exemplu mai este obligatorie acea pauza de masa? sau atunci este doar recomandata? multumesc frumos.
De regula, durata pauzei este fixa si se nominalizeaza in ROI al firmei, ca timp suplimentar celor 8 ore de lucru zilnic.
Se respecta prevederile din ROI al firmei. Banuiesc ca daca mentionati durata pauzei de 30-60 de minute, cand se lucreaza mai putin timp si durata pauzei este alta.
În cazurile în care durata zilnică a timpului de muncă este mai mare de 6 ore, salariaţii au dreptul la pauză de masă şi la alte pauze, în condiţiile stabilite prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.