Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Decizie pensie cu 01.05 2014 (zi nelucratoare)
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Decizie pensie cu 01.05 2014 (zi nelucratoare)

Indeplinesc conditiile conform Legii 263 sa ies la pensie incepand cu 01.05.2014.
Decizia de incetare a CIM se poate face cu 01.05 care este zi libera sau cu 05 05 2014 ( prima zi lucratoare) ?
- Incetare CIM cu 01.05.2014 (ultima zi platita fiind 30.04.2014)
- Pensia se plateste cu 01.05.2014.
Daca CIM inceteaza cu 05.05.2014 pensia se acorda de la acea data si va fi:
cuantum pensie : 31 zile X 27 zile = cuantum pensie /luna Mai

În situaţia în care data îndeplinirii condiţiilor de pensionare coincide cu o zi de sărbătoare legală, de repaos săptămânal , cererea de pensionare, împreună cu actele necesare, se poate depune în prima zi lucrătoare ce urmează, fiind considerată depusă în termen.
Bruta, utilizator
Presupun că vă referiți la pensia pentru limită de vârstă (nu ați precizat).

În sistemul public de pensii, pensiile se cuvin de la data îndeplinirii condiţiilor prevăzute de lege, însă se acordă de la data înregistrării cererii la casa de pensii (art. 104, alin. 1 și 2 din Legea nr. 263/2010). Pensiile se plătesc de la data acordării, cu excepţia pensiei anticipate şi a pensiei anticipate parţiale, care se plătesc de la data încetării calităţii de asigurat. Pentru ca să vi se acorde și, implicit, să vi se plătească pensie de la data de 1 mai 2014, trebuie ca cererea dvs. să fie înregistrată la casa de pensii în această dată. Or, într-o zi nelucrătoare nu are cine să vă primească și să vă înregistreze cererea.
Gabriela Pintea, Consilier juridic