Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Certificat de atestare ca petentul este cunoscut ca ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Certificat de atestare ca petentul este cunoscut ca proprietar

Va rog sa ma lamuriti daca in baza certificatului pt. atestarea ca petentul este cunoscut ca proprietar , eliberat de primarie in baza Legii nr. 7/1996 cu modificari si a protocolului de colaborare nr. 429312/2010 (anexa 1), posesorul care nu detine acte de proprietate asupra imobilului devine proprietarul terenului. Isi poate intabula dr. de proprietate? Va multumesc !
Multumesc pentru raspunsuri. Dar tot mai des notarii publici solicita primariilor eliberarea acestui certificat.
Subscriu la precizarea facuta de colegul "pralea"...Este necesara cererea de constatare a uzucapiunii pe art.1890 c civ.(valabil inca mult timp de acum inainte)...
Dupa ultima modificare a Legii 7/1996 republicata cu modificarile si completarile ulterioare, constructiile edificate inainte de august 2001 se pot inscrie in cartea funciara in baza certificatului fiscal.
Intrebati si un notar daca situatia pe care o aveti se incadreaza aici! Protocolul de colaborare este incheiat intre ANCPI si UNNPR. Cel care elibereaza certificatul este Notarul Public, nu Primaria... Exista o colaborare si cu Primaria...

Se pomeneste ceva si de cazul in care exista o diferenta de suprafata, in Ordinul Nr.31 din 15.01.2013 pentru aprobarea Actului adiţional nr. 3 la Protocolul de colaborare nr. 429.312/1.404/2010 încheiat între Agenţia Naţională de Cadastru şi Publicitate Imobiliară şi Uniunea Naţională a Notarilor Publici din România privind modul de efectuare a operaţiunilor de publicitate imobiliară, în aplicarea Legii cadastrului şi a publicităţii imobiliare nr. 7/1996, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, aprobat prin Ordinul directorului general al Agenţiei Naţionale de Cadastru şi Publicitate Imobiliară nr. 309/2010
dariad, utilizator