Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort cu minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort cu minor

buna-ziua. m-am casatorit cu tatal copilului meu in ianuarie 2014, cand cel mic avea deja un an si o luna. am trait in concubinaj cu acesta din nov 2012. dar acum nu ne mai intelegem de nici o culoare. cne-am casatorit pentru ca am decis amandoi ca asa e mai bine pentru cel mic. am incercat sa ne intelegem de dragul copilului, dar ne dam seama ca nu avem cum deoarece ne certam din orice nimic, zilnic. am discutat despre posibilitatea unui divort, dar el a zis ca din partea lui nu poate fi unul de comun acord deoarece il vrea pe cel mic. mentionez ca locuim intr-un apartament pe numele lui,cumparat inainte de casnicie, la care platim ratele impreuna, si tot ce e in apartament am facut in doi. el e profesor, eu sunt kinetoterapeut, dar momentan sunt casnica si stau acasa cu copilul, primind indemnizatia de crestere a copulului. ce pot face pentru a divorta de el, si a ramane cu copilul? el nu l-a vrut pe cel mic cat eu am fost insarcinata, si nici nu s-a interesat de mine pe perioada sarcinii.conteaza lucrurile astea intr-un divort?
avand in vedere varsta copilului acestuia i se va stabili domiciliul la d-voastra, iar exercitarea autoritatii parintesti se va face de catre ambii parinti.pentru contributia d-voastra la apartament aveti un drept de creeanta.
ioanaotilia a scris:

buna-ziua. m-am casatorit cu tatal copilului meu in ianuarie 2014, cand cel mic avea deja un an si o luna. am trait in concubinaj cu acesta din nov 2012. dar acum nu ne mai intelegem de nici o culoare. cne-am casatorit pentru ca am decis amandoi ca asa e mai bine pentru cel mic. am incercat sa ne intelegem de dragul copilului, dar ne dam seama ca nu avem cum deoarece ne certam din orice nimic, zilnic. am discutat despre posibilitatea unui divort, dar el a zis ca din partea lui nu poate fi unul de comun acord deoarece il vrea pe cel mic. mentionez ca locuim intr-un apartament pe numele lui,cumparat inainte de casnicie, la care platim ratele impreuna, si tot ce e in apartament am facut in doi. el e profesor, eu sunt kinetoterapeut, dar momentan sunt casnica si stau acasa cu copilul, primind indemnizatia de crestere a copulului. ce pot face pentru a divorta de el, si a ramane cu copilul? el nu l-a vrut pe cel mic cat eu am fost insarcinata, si nici nu s-a interesat de mine pe perioada sarcinii.conteaza lucrurile astea intr-un divort?

daaa, folositi martori ca proba...desi nu l-a interesat cat era fat acum subit i-a venit dragostea pentru bebe. folositi martorii pt a se stabili domiciliul la dvs desi oricum fiind asa mic nu are cum sa fie incredintat la tata atata timp cat mama este si ea capabila sa'l creasca
va trebuie probe temeinice pentru a solicita custodia minorului . aveti unde locui daca plecati din casa sotului ? martori aveti ?
Buna seara. Incepand cu noiembrie 2011, legislatia privind situatia minorului dupa divort s-a schimbat. Astfel ambii parinti raman cu minorul. Termenul de incredintare nu mai este valabil, acum el a fost inlocuit cu termenul autoritate parinteasca. Autoritatea parinteasca este exercitata in comun de ambii parinti, ambii parinti sunt parinti custodieni. Deci atat dvs cat si tatal aveti aceleasi drepturi si obligatii fata de copil, decideti impreuna in legatura cu viata, cresterea si educatia copilului. Ceea ce trebuie sa stabiliti dvs impreuna cu tatal este domiciliul copilului. Parintele la care locuieste copilul este parinte rezident, iar celalalt parinte este parinte nerezident si are drept de program de relatii personale cu copilul. Toate aceste subiecte legate de viata copilului le puteti discuta cu sotul. In legislatia curenta este incurajat acordul intre parinti, este incurajata comunicarea intre parinti spre binele tuturor: atat parinti cat si copil. Daca nu exista intelegere intre parinti sau intelegerea nu respecta interesul superior al copilului, atunci instanta hotaraste in locul parintilor cu concursul autoritatii tutelare. Deci afirmatia tatalui cum ca divortul de comun acord presupune "pierderea" copilului nu este corecta.
Daca ajungeti la o intelegere cu privire la aceste subiecte puteti divorta si la notar. Daca nu va intelegeti, divortati prin instanta, dar inainte trebuie sa parcurgeti procedura prealabila cu privire la avantajele medierii. Contactati un mediator care va va spune pe indelete.
(editat)- nu l-a interesat mama pe perioada sarcinii si acum il intereseaza copilul. Sunt doua persoane diferite si mama nu il intereseaza in continuare, deci nu s-a intamplat nimic subit.

Copilul va avea locuinta la mama daca mama are locuinta si cu ce sa se intretina. Pe asta ar trebui sa se axeze doamna, nu pe cum s-a purtat domnul cu ea in timpul sarcinii, pentru ca nu exista nici un dubiu ca autoritatea va fi comuna. Iar programul de relatii cu copilul ar trebui sa fie despre cum se paorta tata cu copilul, nu despre tata si cum a ignorat-o el pe mama (asta are relevanta la divort)
gi-jane2, moderator