Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drept mostenire teren aparut dupa dezbaterea masei ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drept mostenire teren aparut dupa dezbaterea masei succesorale

Buna seara, revin cu o mica nelamurire in urmatoarea situatie:
Dupa decesul ultimului parinte, s-a dezbatut masa succesorala (compusa dintr-un imobil) si mostenitorii au fost de acord sa-i cedeze unuia dintre ei intreaga masa succesorala, adica acel imobil. In urma unei retrocedari, la aceasta masa succesorala s-a adaugat un teren (retrocedare realizata la cererea mostenitorului caruia i-a fost cedat imobilul). In acest caz, ceilalti mostenitori au dreptul la acel teren? Multumesc anticipat!
justinn, utilizator
In mod normal ceilalti mostenitori nu au dreptul la terenul retrocedat daca doar unul dintre mostenitori a formulat cererea de retrocedare.