avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1767 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drept mostenire teren aparut dupa dezbaterea masei ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drept mostenire teren aparut dupa dezbaterea masei succesorale

Buna seara, revin cu o mica nelamurire in urmatoarea situatie:
Dupa decesul ultimului parinte, s-a dezbatut masa succesorala (compusa dintr-un imobil) si mostenitorii au fost de acord sa-i cedeze unuia dintre ei intreaga masa succesorala, adica acel imobil. In urma unei retrocedari, la aceasta masa succesorala s-a adaugat un teren (retrocedare realizata la cererea mostenitorului caruia i-a fost cedat imobilul). In acest caz, ceilalti mostenitori au dreptul la acel teren? Multumesc anticipat!
Ultima modificare: Marți, 8 Aprilie 2014
justinn, utilizator
Cel mai recent răspuns: Madalina Mihaela I. Moceanu , Avocat 21:17, 9 Aprilie 2014
In mod normal ceilalti mostenitori nu au dreptul la terenul retrocedat daca doar unul dintre mostenitori a formulat cererea de retrocedare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

buna buna ziua am si eu o speta legata de succesiuni. in anii 70 a decedat sotul ,in anii80 ... edison edison buna ziua am si eu o speta in anii 70 a decedat sotul ,in anii80 a decedat sotia . potentiali mostenitori 5 copii ,la 6 luni dupa decesul sotiei se dezbate ... (vezi toată discuția)
Partaj intre frati vitregi roxpopa roxpopa Stimati domni, Am nevoie de ajutor intr-o problema care este pentru mine mai mult sentimentala decit materiala. Bunicii mei au decedat unul dupa altul lasind ... (vezi toată discuția)