Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita banca
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita banca

Buna ziua!

am avut un overdraft la o banca din Romania. in ianuarie nu am putut achita suma minima de plata si, in consecinta, in februarie am primit notificare pentru executare silita pentru toata valoarea descoperita a overdraftului plus dobanzi si penalitati aplicate la data respectiva. In martie am achitata toata suma pentru care am fost executata silita.
Acum problema mea este ca m-am trezit ca dupa data la care am fost executata silita mi s-au aplicat in continuare dobanzi si penalitati la intreaga valoare executata si trebuie sa platesc aceste sume aditionale ca sa imi pot inchide overdraftul.
Ma puteti sfatui, va rog, daca este legal ca banca sa aplice in continuare dobanzi si penalitati la o suma care este in executare silita?

Va multumesc!
mika_i a scris:
Ma puteti sfatui, va rog, daca este legal ca banca sa aplice in continuare dobanzi si penalitati la o suma care este in executare silita?

Aparent, asa cum prezentati dvs. nu este legal ce a facut banca (dar ...poate nu ati spus tot sau clar). Puteti sa introduceti o actiune in contestarea debitelor calculate de banca in continuare.
trandafir2, moderator
De ce sa nu fie legal ?
Penalitati vi se aplica pana la final si pt toata suma, altfel ar insemna ca executarea e o binecuvantare daca ajunsi la executare se stopeaza penalitatile pt neplata la termen.
Cereti explicatii in scris si contestati daca nu vi se pare corect calculul.
Cand mentionati ca ati achitat toata suma, inseamna ca ati achitat tot debitul principal, plus dobanzi si penalizari?
am achitat tot debitul plus dabanzile si penalitatile calculate la data inceperii procedurii de executare silita. acum banca imi cere sa achit dobanzi si penalitati calculate la valoarea respectiva pana in prezent.
Asa ceva este nelegal, formulati o contestatie la executare.S-ar putea sa fie totusi ceva ce dvs nu ati inteles exact (ori ceea ce ati platit dvs, ori ceea ce va mai cer ei ).