Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Firma asigurari
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Firma asigurari

Detin o firma de intermediere in asigurari cod caen 6622.Odata cu aparitia legii 32 si normelor CSA noi intermediarii in asigurari am fost nevoiti sa alegem:ori asistenti broker persoane juridice(in subordinea unui broker cu respectarea conditiilor si comisioanelor lui dar cu posibilitatea incheierii de asigurari pentru toate societatile de asigurari) ori agenti de asigurare persoane juridice(neajunsul este ca nu poti incheia polite decat cu o singura societate de asigurari pentru fiecare tip de asigurare in parte.Ex:RCA cu ARDAF,CASCO cu OMNIASIG,etc).Eu am ales prima varianta-asistent broker persoana juridica.Problemele au aparut cand un baiat destept cu mult tupeu a deschis o firma de intermediere in asigurari si a ales sa fie agent de asigurare persoana juridica.Respectivul a devenit oficial agentul societatii ARDAF pentru toate tipurile de asigurari.In paralel a facut contracte(agent de asigurare) cu alte societati de asigurare dar pe persoane fizice(EUROINS-copilul,BT asigurari-ruda,BCR-ruda,samd).Conform reglementarilor in vigoare un agent de asigurari,broker,etc nu are dreptul sa incheie polite decat la sediul(domiciliul) sau sau al asiguratului.Acest baiat destept nu are nici o "treaba" si incheie ilegal asigurari la sediul firmei sale(conform legii nu poate incheie asigurari decat pentru ARDAF).Acest lucru a dus la scaderea incasarilor firmei mele cu aproape 50%(nu sunt impotriva lui cu acest lucru dar lucrand la negru si neplatind toate taxele plus ca are alt comision isi permita sa lase 7% la fiecare asigurare incheiata).Mentionez ca firma se afla intr-un oras mic de provincie.Am reusit sa fac rost in timp de asigurari incheiate la celelalte societati in firma sa,le-am trimis societatii ARDAF si CSA-ului dar nu s-a dat nici un raspuns.Una peste alta ne mai rade in nas atat mie cat si celorlalti asiguratori din oras ca nu avem ce sa ii facem.CE POT FACE?LA CE INSTITUTIE MAI MA POT ADRESA?DIN CATE AM OBSERVAT IN ULTIMII DOI ANI ESTE MULT MAI RENTABIL SA LUCREZI IN AFARA LEGII(valabil in asigurari).CSA-ul din cate am aflat nu intereseaza aceste probleme.De ce mai exista aceasta institutie?Pentru cine sunt date legile in Romania?Sa incep sa lucrez si eu la negru!!!
Poate va ajuta:
L 32/2000 actualizata
ART. 5
Comisia de Supraveghere a Asigurărilor are următoarele atribuţii principale:
a) elaborează şi/sau avizează proiectele de acte normative care privesc domeniul asigurărilor sau care au implicaţii asupra acestui domeniu, inclusiv reglementările contabile specifice domeniului asigurărilor, după consultarea cu asociaţiile profesionale ale operatorilor din asigurări, iar în ceea ce priveşte reglementările contabile, şi după avizul/informarea, după caz, potrivit legii, a Ministerului Finanţelor Publice; de asemenea, avizează obligatoriu toate actele administrative individuale care au legătură cu activitatea de asigurare;
....
ART. 8
(1) Comisia de Supraveghere a Asigurărilor adoptă norme în aplicarea prevederilor prezentei legi, precum şi norme prudenţiale specifice, conform practicilor în asigurări.
(2) Comisia de Supraveghere a Asigurărilor emite decizii sau, după caz, circulare, prin care:
a) impune interdicţii, acordă, suspendă sau retrage autorizaţii;
....
k) constată şi aplică sancţiuni, ca urmare a controlului permanent, periodic sau inopinat, asigurătorilor, reasigurătorilor şi intermediarilor în asigurări şi/sau în reasigurări, acţionarilor semnificativi ori persoanelor semnificative ale acestora sau Consiliului director al Fondului de protecţie a victimelor străzii ori conducerii entităţilor care organizează cursuri de calificare, pregătire şi perfecţionare profesională pentru încălcarea prevederilor prezentei legi, a normelor, deciziilor şi avizelor emise de Comisia de Supraveghere a Asigurărilor;
k^1) toate deciziile de sancţionare vor cuprinde justificarea legală a aplicării acestora şi vor fi comunicate persoanelor fizice sau juridice împotriva cărora s-a dispus sancţiunea. În deciziile de sancţionare se vor menţiona şi dreptul de contestare de către persoanele în cauză a măsurilor sancţionatorii dispuse, termenul până la care se poate depune contestaţia, precum şi autoritatea sau instanţa către care trebuie adresată contestaţia;
l) aplică alte măsuri prevăzute de legislaţia în vigoare
Consultati si statutul UNSAR la: unsar.ro
nucu$, utilizator