Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Buna ziua,
Va rog sa-mi raspundeti la intrebarea de mai jos:
- daca bunicii doresc sa lase mostenire nepotului un apartament, cum pot sa faca acest lucru? Prin testament (in acest caz mai e nevoie de succesiune?), sau sint alte forme legale. Precizez ca copilul are sub 1 an.
Multumesc.
In acest caz Testamentul este cea mai buna soluție. Bunurile care se transfera prin testament nu mai sunt supuse dezbaterii succesorale
In cazul testamentului, cand mostenitorul (adica copilul) doreste sa intre in posesia bunului (apartamentul in cazul de fata) e nevoie sa se mai faca succesiune, sau se poate face simplu intabularea pe el. Ce ale cheltuieli ar mai implica la momentul respectiv (al intrarii in posesia bunurilor)?
Va multumesc.
Simpla acceptare a mostenirii testamentare nu este echivalenta cu un certificat de mostenitor.
Beneficiarul testamentului trebuie sa solicite deschiderea procedurii succesorale la un notar public de la locul ultimului domiciliu al persoanei decedate.

Dv. va exprimati astfel :"In cazul testamentului, cand mostenitorul (adica copilul) doreste sa intre in posesia bunului (apartamentul in cazul de fata)........"
Nu trebuie sa uitati ca mostenitorul nu intra in posesia bunului cand doreste ci atunci cand testatorul(cel care a facut testametul) decedeaza !