avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1187 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contestare testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contestare testament


Tatal meu a decedat in anul 2000.
La un an dupa,in 2001, decedeaza mama lui.
Inainte de deces, mama trece pe numele ei prin intabulare toate bunurile si semneaza un testament in favoarea ficei, excluzand-ul total pe tatal meu.
Fica semneaza un testament in favoarea uneia dintre ficele sale.
Fica decedeaza in anul 2003, iar fica acesteia intra in posesia intregii proprietati.
Intrebare:
Exista o posibilitate legala de a contesta aceste ''testamente'' de catre cineva ?
Daca exista, cine poate contesta ?
Mentionez ca dupa tatal decedat in anul 2000, exista o sotie in viata si doi copii.
Multumesc.
dupa atatia ani, nimeni.
Multumesc pentru amabilitatea de a raspunde intrebarii mele.
Deci nu se poate invoca o nulitate relativa din cauza de exheredare a unui moştenitor nerezervatar ?
Ai dori sa dezvolti putin ?
Multumesc.
:wave:
Ultima modificare: Joi, 20 August 2015
danbente, utilizator
Termenul.de prescripție pt a ataca testamentul e de 3 ani și curge de la data decesului testatorului, adică de la data deschiderii succesiunii.
Deci daca la data intocmirii testamentului, testatarul nu sa respectat clar conditiile de succesiune la mostenire si trece termenul de prescriptie de trei ani, nu se mai poate face nimic din punct de vedere legal ?
De exemplu.....aducerea la cunostinta a celorlalti mostenitori continutul testamentului.
Dvs nu ați știut de testament de când a murit bunica?

Alte discuții în legătură

Mostenire de la bunic catre nepoti angela84 angela84 Buna ziua,recent am descoperit ca detin un testament din partea bunicului prin care imi lasa intreaga sa avere dupa moartea sa,incheiat in 1987 ,pe cand eu ... (vezi toată discuția)
Succesiune cu testament: de ce cheamă notarul din nou unul dintre moștenitorii rezervatari, dacă amândoi dăduseră declarație de renunțare? Keyla Keyla Expun cat pot de scurt situația: in 2005 bunicul moare,se dezbate succesiunea,iar tatăl meu și unchiul meu ( fratele tatei) renunță la toate bunurile in ... (vezi toată discuția)
Tiltlu de proprietate rosu miha rosu miha Va rog frumos sa ma ajutati cu o problema.Tatal meu a decedat acum 2 ani iar locuinta in care a stat a fost a bunicului lui si nu are nimeni titlu de ... (vezi toată discuția)