Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contestare testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contestare testament

Tatal meu a decedat in anul 2000.
La un an dupa,in 2001, decedeaza mama lui.
Inainte de deces, mama trece pe numele ei prin intabulare toate bunurile si semneaza un testament in favoarea ficei, excluzand-ul total pe tatal meu.
Fica semneaza un testament in favoarea uneia dintre ficele sale.
Fica decedeaza in anul 2003, iar fica acesteia intra in posesia intregii proprietati.
Intrebare:
Exista o posibilitate legala de a contesta aceste ''testamente'' de catre cineva ?
Daca exista, cine poate contesta ?
Mentionez ca dupa tatal decedat in anul 2000, exista o sotie in viata si doi copii.
Multumesc.
dupa atatia ani, nimeni.
Multumesc pentru amabilitatea de a raspunde intrebarii mele.
Deci nu se poate invoca o nulitate relativa din cauza de exheredare a unui moştenitor nerezervatar ?
Ai dori sa dezvolti putin ?
Multumesc.
:wave:
danbente, utilizator
Termenul.de prescripție pt a ataca testamentul e de 3 ani și curge de la data decesului testatorului, adică de la data deschiderii succesiunii.
Deci daca la data intocmirii testamentului, testatarul nu sa respectat clar conditiile de succesiune la mostenire si trece termenul de prescriptie de trei ani, nu se mai poate face nimic din punct de vedere legal ?
De exemplu.....aducerea la cunostinta a celorlalti mostenitori continutul testamentului.
Dvs nu ați știut de testament de când a murit bunica?