Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Licenta neexclusiva pentru autorizarea comunicarii ...
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Licenta neexclusiva pentru autorizarea comunicarii publice a operelor cinematografice si a altor opere audiovizuale + remuneratie pt. comunicarea publica a acestora ?

Eu sunt fotograf.
O institutie de cultura cu care colaborez a primit recent o Notificare
de la Uniunea Producatorilor de Film si Audiovizual - Asociatia Romana de Gestiune a Operelor Audiovizuale prin care i s-a pus in vedere ca ii revin,
pentru comunicarea publica a operelor cinematografice si a celorlalte opere audiovizuale:
- obligatia de a incheia cu Uniunea o licenta neexclusiva privind autorizarea comunicarii publice a acestor opere;
- obligatia de a plati remuneratia prevazuta de Metodologia anexata.

Mentionez ca institutia nu face comunicarea publica a unor opere cinematografice sau a altor opere audiovizuale.
Cel mult, salariatul institutiei care se ocupa de relatii publice
comunica presei, TV-ului si Radiou-lui doar ce activitati culturale vor avea loc la nivelul institutiei.
Pe site-ul /facebook-ul institutiei sunt postate filmulete cu bucati /secvente din activitatile culturale ale institutiei.

In Notificare se mai precizeaza ca:
- legea califica infractiune fapta de difuzare ambientala a videogramelor cuprinse in programele TV, fara autorizatie licenta neexclusiva incheiata cu Uniunea.

- ce inseamna acest lucru ? ce vrea sa spuna prin aceasta Notificare ?
- ce trebuie sa faca acea institutie ?
In primul rand, institutia respectiva ar trebui sa apeleze la un avocat specializat in relatia cu organismele de gestiune colectiva.

Apoi, trebuie studiat intregul continut al notificarii primite si discutat pe marginea activitatii concrete a institutiei (pentru a identifica daca institutia foloseste, in orice fel, videograme fara a avea o licenta de la UPFR-ARGOA). Acele filmulete postate pe site-ul / pagina de Facebook a(l) institutiei pot include opere protejate prin drepturi de autor si pentru care trebuie platita o remuneratie.
Dar ce sunt acelea videograme ?

Iar pentru a fi vorba despre drepturi de autor
in acele filmulete postate pe site-ul / pagina de Facebook a(l) institutie,
ce ar trebui sa contina, de exemplu ?