Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalcularea pensiei
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalcularea pensiei

Am iesit la pensie in ianuarie 2011 cu legea noua si odata cu mine a iesit o colega care a putut sa depuna actele in decembrie 2010- deci a beneficiat de legea veche.Desi avea salariul un pic mai mic decat mine pensia pe care a primit-o a fost cu 100 lei mai mare.Acum ca s-a recalculat avem pensiile la fel.Dar,ma intreb daca este corect ca eu si ceilalti pensionari care sunt in aceeasi situatie ca mine sa pierdem o suma importanta de bani,care conteaza pentru noi.Va rog sa-mi spuneti ce s-ar putea face in aceasta situatie.Raspunsul ar putea fi valabil pentru toti pensionarii care sunt in aceasta situatie. Va multumesc.:sorry:
Cele postate nu sunt probe ca ati pierdut sume imporante la pensie.
Pensia fiecaruia este in raport de contributia pe intreaga activitate si de stagiul complet.
Aveti dreptate dar din moment ce la recalculare am primit 93 lei,inseamna ca am gandit bine.Si mai departe am pus problema banilor care i-am pierdut din ianuarie 2011,pentru ca din urma nu se dau banii decat pentru noiembrie si decembrie 2013.Am pierdut mai bine de 2 ani cate 93 de lei pe luna.
Sunt in aceeasi situatie,dar nu se mai poate face nimic. Curtea constitutionala a dat o solutie prin care ne-a pus in drepturi doar pe jumatate. Chiar daca gasim un avocat bun ,in speranta ca vom ajunge la HAGA dureaza ani buni si multi bani cheltuiti. PASTE FERICIT!