avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 752 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita

Buna ziua.
O doamna este executata silit de o banca.Doamna a facut recurs si este in proces cu banca respectiva.Doamna are in proprietate o casa impreuna cu mama ei dobandita in urma succesiunii dupa decesul tatalui.Judecatorul poate lua hotararea ca doamna respectiva sa fie scoasa din indiviziune si sa-i fie vanduta partea de casa?Este nevoie de acordul mamei ca sa fie scoasa din indiviziune?Sau se face fortat la decizia judecatorului?Poate mama doamnei sa fie executata silit ca sa acopere datoria fiicei?
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 13:18, 20 Aprilie 2014
Bună ziua,
Judecătorul nu este titular al acțiunii și potrivit principiului disponibilității nu poate dispune partajarea / ieșirea din indiviziune în măsura în care reclamantul nu a solicitat în mod expres prin cererea de chemare în judecată.
Când o parte solicită ieșirea din indiviziune, nu este necesar acordul celuilalt copropietar, legea menționând că nimeni nu poate fi obligat să rămână în indiviziune.
Nu poate fi executată mama pentru datoria ficei în speța dumneavoastră.
Se poate scoate la licitatie doar cota doamnei sau pt ca n-o va cumpara nimeni, se va cere iesirea din indiviziune si nici doamna si nici mama nu se pot impotrivi.
gi-jane2 a scris:

Se poate scoate la licitatie doar cota doamnei sau pt ca n-o va cumpara nimeni, se va cere iesirea din indiviziune si nici doamna si nici mama nu se pot impotrivi.



Vânzare fără partaj nu se prea poate, având în vedere chiar și numai dreptul coproprietarului de a dobândi cealaltă cotă parte din imobil. O altă problemă se poate ridica și prin analiza caracterului - comod partajabil - .
MihaiTeris a scris:


Vânzare fără partaj nu se prea poate, având în vedere chiar și numai dreptul coproprietarului de a dobândi cealaltă cotă parte din imobil.



Sa inteleg ca daca partea fiicei este scoasa la vanzare mama o poate cumpara?
Vânzare fără partaj nu se prea poate, având în vedere chiar și numai dreptul coproprietarului de a dobândi cealaltă cotă parte din imobil. O altă problemă se poate ridica și prin analiza caracterului - comod partajabil - .


Nu se va cere partajul, fiind o cota determinata, poate fi scoasa ( acea cota) la licitatie ( art 817 (3) ncpc ), iar coproprietarul va fi oricum anuntat de licitatie ( art 839) si nu depune nici cautiune ( art 843)..
Daca mama doreste, poate fi scos la vanzare tot imobilul.Daca mama nu doreste sa se vanta tot imobilul si la licitatie nu se vinde cota parte din imobil, da, creditorul va cere iesirea din indiviziune.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Actiunea oblica sau contestatia la executare pentru partaj imobil? DanyD DanyD Care este cadrul procesual corect in situatia in care, in calitate de creditor (am inceput deja executarea silita) doresc partajarea unui imobil detin de ... (vezi toată discuția)
Buna seara, intrebari clare, raspunsuri punctuale si la toate ... gitana gitana Buna seara, În cadrul unei executări silite impotriva mea cu notare a litigiului in CF-ul imobilului din care am o cota parte de 1/2, cota-parte mentionata ... (vezi toată discuția)
Cota parte 5/8 executare silita. cum se poate vinde de catre adjudecatar? Florin-Marius Florin-Marius Buna ziua! Am si eu urmatoarea speta: S-a scos la licitatie (executare silita) cota parte de 5/8 dintr-un imobil. O persoana castiga la licitatie aceasta ... (vezi toată discuția)