Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... despre succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

despre succesiune

ce documente sunt necesare pentru succesiune si care sunt etapele pentru demararea procedurilor cu aspectele respective: s-a facut succesiune in 1989 in urma decesului bunicului, mostenirea revenind bunicii si celor doi fii ai lor, adica tatal si unchiul meu.In 1998 a decedat si bunica si atat tata cat si unchiul meu care sunt in viata vor sa deschida aceasta succesiune pentru clarificarea situatiei. Mentionez ca fac subiectul succesiunii casa parinteasca si terenul agricol pe care are titlul de proprietate bunica decedata. In asteptarea unor raspunsuri, va multumesc anticipat.
Mergeti la un notar public , impreuna c u celelalte persoane care au vocatie succesorala , avand asupra dvs. toate titlurile care atesta proprietatea ce urmeaza a fi impartita.
~ Conținut șters la cerere ~
Puteti sesiza si instanta de judecata , in vederea deschiderii succesiunii , eventual a iesirii din indiviziune.Desi procedura poate parea anevoiasa , de durata , sunt evitate in acest mod taxele notariale.

Colegele mele , insa , au indicat varianta cea mai rapida.;)
Stoica Ioana a scris:

Puteti sesiza si instanta de judecata , in vederea deschiderii succesiunii , eventual a iesirii din indiviziune.Desi procedura poate parea anevoiasa , de durata , sunt evitate in acest mod taxele notariale.

Colegele mele , insa , au indicat varianta cea mai rapida.;)

Dacă apelaţi la un avocat puteţi să soluţionaţi acesta problemă mult mai ieftin(comparativ cu taxele notariale) şi destul de repede.