avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1939 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... despre succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

despre succesiune

ce documente sunt necesare pentru succesiune si care sunt etapele pentru demararea procedurilor cu aspectele respective: s-a facut succesiune in 1989 in urma decesului bunicului, mostenirea revenind bunicii si celor doi fii ai lor, adica tatal si unchiul meu.In 1998 a decedat si bunica si atat tata cat si unchiul meu care sunt in viata vor sa deschida aceasta succesiune pentru clarificarea situatiei. Mentionez ca fac subiectul succesiunii casa parinteasca si terenul agricol pe care are titlul de proprietate bunica decedata. In asteptarea unor raspunsuri, va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: cristalina , utilizator 18:09, 1 Mai 2009
Mergeti la un notar public , impreuna c u celelalte persoane care au vocatie succesorala , avand asupra dvs. toate titlurile care atesta proprietatea ce urmeaza a fi impartita.
~ Conținut șters la cerere ~
Puteti sesiza si instanta de judecata , in vederea deschiderii succesiunii , eventual a iesirii din indiviziune.Desi procedura poate parea anevoiasa , de durata , sunt evitate in acest mod taxele notariale.

Colegele mele , insa , au indicat varianta cea mai rapida.;)
Stoica Ioana a scris:

Puteti sesiza si instanta de judecata , in vederea deschiderii succesiunii , eventual a iesirii din indiviziune.Desi procedura poate parea anevoiasa , de durata , sunt evitate in acest mod taxele notariale.

Colegele mele , insa , au indicat varianta cea mai rapida.;)


Dacă apelaţi la un avocat puteţi să soluţionaţi acesta problemă mult mai ieftin(comparativ cu taxele notariale) şi destul de repede.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune Panici Doinita Panici Doinita In anul 2006 tatăl si unchiul meu au făcut succesiunea dupa bunica mea.A fost împărțit doar pământul extravilan in mod egal. Casa părintească cu ... (vezi toată discuția)
Bunuri proprii - mostenitori sile2011 sile2011 buna ziua am si eu o problema matusa mea a decedat acum 24 de ani sotul iei a decedat acum 14 ani sotul iei a facut cerere in baza legii fondului funciar ... (vezi toată discuția)
Acte necesare pentru mostenire Roxana Oxana Roxana Oxana Soțul meu, împreună cu fratele lui sunt moștenitorii unchiului lor decedat de anul trecut. Soția unchiului vrea sa faca succesiunea însă inteleg ca la ... (vezi toată discuția)