avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 838 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Inhumarea este o obligatie?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Inhumarea este o obligatie?

inhumarea este o obligatie? in conditiile in care intr-o familie sunt 7 frati dintre care 2 in tara si restul plecati?
in ce conditii autoritatile ar putea obliga o persoana sa isi inhumeze o ruda?
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 22:16, 11 Aprilie 2014
Cert e ca reprezinta o cheltuiala si daca o face primaria in locul rudelor, autoritatea se va indrepta impotriva mostenitorilor pt a recupera banii.
Daca ruda era pensionar, posibil ca se va compensa cu ajutorul de deces.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Un vecin nu are rude ,este la iml. poate fi luat de vecini pentru ... Cincina Cincina Un vecin nu are rude ,este la IMl. Poate fi luat de vecini pentru a putea fi înmormântat? (vezi toată discuția)
Decedatul meu in groapa altuia loredana69 loredana69 socrii mei au divortat acum 20 ani socrul alegand sa paraseasca caminul conjugal si sa traiasca in concubinaj cu o alta femeie.socrul meu are un singur copil ... (vezi toată discuția)
Loc de veci ghencea civil alexandru57 alexandru57 Am o mostenire inca nedezbatuta in urma mortii tatalui si a fratelui meu,care consta in doua locuri de veci in cimitirul ghencea civil.trebuie sa ma prezint ... (vezi toată discuția)