Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Inhumarea este o obligatie?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Inhumarea este o obligatie?

inhumarea este o obligatie? in conditiile in care intr-o familie sunt 7 frati dintre care 2 in tara si restul plecati?
in ce conditii autoritatile ar putea obliga o persoana sa isi inhumeze o ruda?
Cert e ca reprezinta o cheltuiala si daca o face primaria in locul rudelor, autoritatea se va indrepta impotriva mostenitorilor pt a recupera banii.
Daca ruda era pensionar, posibil ca se va compensa cu ajutorul de deces.