Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Un vecin nu are rude ,este la IMl. Poate fi luat de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Un vecin nu are rude ,este la IMl. Poate fi luat de vecini pentru ...

Un vecin nu are rude ,este la IMl. Poate fi luat de vecini pentru a putea fi înmormântat?
pt a fi inmormantat este nevoie de certificatul de deces, acesta poate fi eliberat unei persoane indreptatite cu aprobarea primarului.
daca nu are cine sa il ingroape, il ingroapa primaria.
cine va poate ajuta in concret si eficient e o firma de pompe funebre, daca e sa se poata ceva, ei va pot ajuta.
La iml e unul Iliescu, are o astfel de firma, pe mine m-a ajutat candva.
daca are statut de pensionar,/salariat, puteti recupera costurile din ajutorul de inmormantare de la primarie. Cumparati cosciug si etc pe numele unul vecin
Este procedura complexa ,gratuita ,care implica
-informarea de catre vecini a autoritatii publice ,locale despre decedat ca acesta nu are rude/apartinatori
inspectori din cadrul DGASPC
Inspectorii primariei vor sesiza oficial politia locala care va intocmi proces verbal constatare ,un exemplar se semneaza si se preda la DGASPC
Inspectorii DGASPC vor intocmi raport de teren cu circumstantele,datele de identificare persoana decedata,si vor solicita oficial interventia firmei de pompe funebre in vederea ridicarii decedatului si asigurarii serviciilor de inhumare
Posibil functie de documentele decedatului sa fie necesar negatie document eliberat de catre serviciul omoruri
Daca nu sunt gasite documente de identitate decedat,inspectorii DGASPC vor solicita dtectiei de evidenta persoanelor ,eliberarea de adeverinta cu datele de identificare,de stare civila ale decedatului,document care va fi remis firmei de pompe funebre
Reprezentantii DGASPC cu documentele mentionate in termen de 24 de ore de la declararea decesului,vor solicita administratiei cimitirului teritorial sau unde detine primaria locuri sociale de inhumare,,cu adeverinta de inhumare ,alocare loc de inmormantare
-Se asigura loc de inhumare gratuit pentru 7 ani
-DGASPC la cererea firmei de pompe funebre ,urmeaza sa achite acesteia costurile de inmormantare in baza documentelor legale justificative