Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Raportarea zilelor de concediu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Raportarea zilelor de concediu

Buna ziua.
Am o problema cu fosta firma la care am lucrat.

Am fost angajat pe perioada determinata de un an de zile, iar conform contractului aveam dreptul la 21 de zile de concediu de odihna. Insa aceste zile mi-au fost impartite astfel: 16 zile pe 2013 si inca 5 zile pe 2014.

Problema:
In cursul anului 2013 mi-am luat 13 sau 14 zile de concediu si mi-au ramas 2 sau 3 zile care NU mi s-au raportat pe 2014. (nu mai tin minte exact cate). Din cele 16 disponibile in anul respectiv.
In cursul anului 2014 mi le-am luat pe toate (cele 5)

Mi-am dat demisia cu 2 saptamani inainte sa mi se termine contractul de munca. Acum ei m-au sunat sa-mi spuna ca din cele 21 de zile de concediu de care benificiam, mi se scade una pentru ca nu am lucrat pe toata perioada contractului. Mi-au cerut sa vin si sa restitui suma de bani cuvenita zilei pe care am stat-o in concediu "ilegal".

Adica:
Din cele 5 zile pe care le aveam disponibile pe 2014, mi-au ramas doar 4 zile (pentru ca nu am lucrat pana la sfarsitul perioadei de contract). Iar a 5-a zi pe care am stat-o fara s-o merit trebuie sa o restitui firmei.

Eu la telefon le-am spus asa: desi mi s-a anulat o zi de concediu pentru ca nu am mai stat in ultimele 2 saptamani, ar fi insemnat ca per total, din 21 de zile cat aveam in total, sa fi ramas cu 20 de zile. Iar daca facem socoteala cat concediu mi-am luat in total 2013 + 2014 rezulta: cele 5 zile de pe 2014 + 13 sau 14 zile pe 2013 = 18 - 19 zile de concediu in total. Deci teoretic, nu eu am sa le dau lor bani, CI EI MIE, asa cum scria in fisa de lichidare. Pentru ca teoretic din 20 de zile disponibile, nu mi le-am luat pe toate. Mi se pare tiganie!

Precizez inca o data ca zilele ramase de pe 2013 nu mi-au fost raportate.

Intrebarea mea este: ce spune legea? am dreptate eu, sau ei?

Va multumesc
In primul rand, spuneti-ne care este data inceperii activitatii dvs ?
Buna seara.

In primul rand va multumesc de raspuns. Am cautat in acte si revin cu urmatoarele informatii:
Durata contractului a fost pe perioada "b. determinata, pe perioada cuprinsa intre data de 27 Mai 2013 si data 31 Martie 2014"

De asemenea la litera I. Concediul spune ca "durata concediului anual de odihna este de 21 zile lucratoare."

In Acordul de incetare a contractului individual de munca am semnat "incetarea prin acordul partilor a contractului individual de munca (...) incepand cu data de 17.03.2014".

Revenind acum la zilele de concediu pe care mi le-am luat in 2013, regret ca nu imi aduc aminte exact, insa va spun cu certitudine ca au fost maxim 12 - 13 zile.

Va rog sa-mi spuneti daca mai aveti nevoie si de alte informatii.

Va multumesc.
@ Chriss14

...... revin cu urmatoarele informatii:
Durata contractului a fost pe perioada "b. determinata, pe perioada cuprinsa intre data de 27 Mai 2013 si data 31 Martie 2014"

De asemenea la litera I. Concediul spune ca "durata concediului anual de odihna este de 21 zile lucratoare."
....

In acest sens :
- pentru perioada 27 mai - 31.12.2013 beneficiati de 13 zile lucratoare de CO

- pentru perioada 01.01- 17.03.2014 beneficiati de 4 zile lucratoare de CO

Per total, aveati dreptul la 17 zile lucratoare de CO pentru perioada lucrata.

Urmatoarea problema este sa ne spuneti excat cate zile de CO ati efectuat in 2013 si in 2014.?
Intrebarea mea este :DE CE ?
Deoarece conform contractului trebuia sa am 21 de zile de CO, iar pe 2013 aveam disponibile 16 zile. De ce au ajuns 13?
Daca in c.i.m. aveati trecut 21 de zile lucratoare de CO , atunci pentru o luna lucrata aveti dreptul la 21/12 = 1,75 zile lucrătoare de CO

Dvs ati lucrat din 27.05 pana la 31.12.2013 ceea ce inseamna 1,75 zile lucratoare/luna x 7 luni , aceasta este durata CO la care aveti dreptul pentru 2013.

Pentru perioada 01.01 - 26.05.2013 nu aveti dreptul la CO la acest angajator.