avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1062 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 Cod CAEN - marketplace
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

Cod CAEN - marketplace

Doresc să creez un site de tip marketplace în care creatorii de artă să-şi expună produsele (unicat, nu de serie) în vederea vânzării. Creatorii pot fi atât persoane fizice, cât şi juridice. Doresc să ofer acest serviciu prin intermediul unui abonament plătit anual de către expozant, sau prin plata unui procent din preţul afişat, după vânzarea produsului (ambele modalităţi, la alegere). Eu nu intervin în vânzare, ci numai ofer serviciul de expunere şi un coş de cumpărături în care clienţii îşi pun produsele. Efectuarea comenzii presupune trimitere automată a unor mesaje de e-mail către expozant şi cumpărător, efectuarea tranzacţiei revenind în exclusivitate acestora. Ce cod CAEN trebuie să aleg pentru această activitate? Mulţumesc!
Pentru activitatea pe care doriti sa o initiati aveti nevoie de CODUL CAEN => 4616 :
"Intermedieri in comertul cu textile, confectii din blana, incaltaminte si articole din piele."
Descriere Corespondenta cu NACE rev.2 :
ENG - Agents involved in the sale of textiles, clothing, fur, footwear and leather goods
FRA - Intermediaires du commerce en textiles, habillement, fourrures, chaussures et articles en cuir
GER - Handelsvermittlung von textilien, bekleidung, schuhen und lederwaren

This class excludes :
- wholesale trade in own name, see 46.2 to 46.9
- retail sale by non-store commission agents, see 47.99


Mai trebuie sa cititi cu atentie toate informatiile si sa respectati impunerile legale, cu precadere pentru :
Fisa postului Agent Contractari si Achizitii (Broker Marfuri)
Contract de agentie (comerciala)
Contract de comision (cumparare marfuri)
Contract de comision (vanzare marfuri)
Contract de curtaj
Contract de intermediere - cumparare produse
Contract de intermediere - export marfuri
Contract de intermediere - vanzare produse si servicii (intern)
Contract de vanzare-cumparare marfuri (import-export)
Contract de vanzare-cumparare marfuri (intern)
Contract de vanzare-cumparare marfuri pe baza de mostra expusa, preluarea comenzii si livrare ulterioara (intre magazin si producator)
Ultima modificare: Sâmbătă, 12 Aprilie 2014
Mihail_POPA, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intermedieri sau consultanta ministru_ ministru_ Buna seara! Imi poate spune cineva daca intermedierile sunt considerate operatii de consultanta si management conform Codului Fiscal sau nu? Daca da imi poate ... (vezi toată discuția)
Autorizatii coduri caen 2ntz 2ntz Am tot cautat o lista cu codurile caen care nu necesita niciun fel de autorizatie, si singurul lucru pe care l-am gasit a fost o lista cu niste activitati insa ... (vezi toată discuția)
Cod caen - site de tip markeplace traian_an traian_an Bună ziua! Doresc să înfiinţez un SRL-D care să fie suportul legal pentru un site de tip markeplace, în care artiştii îşi pot expune lucrările. ... (vezi toată discuția)