avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Cazier - amenda administrativa
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Cazier - amenda administrativa

amenda administrativa (iprimita in urma scoaterii sub urmarire penala) apare in cazier?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:49, 12 Aprilie 2014
art 9 din Legea 290/2004:
În ceea ce priveşte persoanele fizice, în cazierul judiciar se înscriu date privind:

a) pedepsele, măsurile de siguranţă şi educative, pronunţate prin hotărâri judecătoreşti definitive;

b) începerea, întreruperea şi încetarea executării pedepsei închisorii, a măsurilor de siguranţă şi educative, liberarea condiţionată şi revocarea acesteia, sancţiunea cu caracter administrativ a amenzii stabilite conform Codului penal, achitarea amenzii penale;
....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Probleme la cazier ioanatudor5 ioanatudor5 In urma cu 1 an un var a fost prins intr-un magazin sportiv furind.Arecunoscut fapta a fost dus la politie unde a dat o declaratie dupa care la aproximativ 4 ... (vezi toată discuția)
Interpretarea legilor martamartin martamartin Am citit Legea nr.290/2004 art.9 lit.d,dar nu prea am inteles multe.De aceia va rog sa fiti mai explicit,sau sa-mi spuneti unde gasesc interpretarea legilor si ... (vezi toată discuția)
Cazier martamartin martamartin Ma intereseaza daca avand cazier pe Spania,acesta este valabil si in Romania (vezi toată discuția)