Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Cazier - amenda administrativa
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Cazier - amenda administrativa

amenda administrativa (iprimita in urma scoaterii sub urmarire penala) apare in cazier?
art 9 din Legea 290/2004:
În ceea ce priveşte persoanele fizice, în cazierul judiciar se înscriu date privind:

a) pedepsele, măsurile de siguranţă şi educative, pronunţate prin hotărâri judecătoreşti definitive;

b) începerea, întreruperea şi încetarea executării pedepsei închisorii, a măsurilor de siguranţă şi educative, liberarea condiţionată şi revocarea acesteia, sancţiunea cu caracter administrativ a amenzii stabilite conform Codului penal, achitarea amenzii penale;
....