Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Acte necesare firma transport
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Acte necesare firma transport

Buna Ziua
A-m deschis o firma de transport si nu stiu de ce acte am nevoie sa pot functiona in legalitate tinaduse seama ca vreu sa execut transport de marfa contra cost cu auto cu masa maxima autorizata pana in 3.5t
Art. 11^1 din OG nr.27/2011:
(1) Pentru a efectua transport rutier national contra cost de marfuri cu vehicule rutiere a caror masa maxima autorizata, inclusiv cea a remorcii/semiremorcii, este cuprinsa intre 2,4 tone si 3,5 tone, intreprinderile trebuie sa fie autorizate de catre autoritatea competenta.

Licenta/Certificatul de transport se acorda de Autoritatea Rutiera Romana - A.R.R, iar documentele necesare eliberarii acestora se gasesc aici:
[ link extern ]

Cornel Vasile, Consilier juridic