Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Licenta de transport Ord.nr.11 - aplicabilitate
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Licenta de transport Ord.nr.11 - aplicabilitate

Buna ziua,
Pentru o masina de marfa de 2500kg al carui proprietar este o persoana fizica se aplica prevederile ordonantei de urgenta nr.11 din 27 febr.2013?
Precizez ca masina este folosita pt.aprovizionarea cu marfa a unui magazin.
" Pentru a efectua transport rutier naţional contra cost de mărfuri cu vehicule rutiere a căror masă maximă autorizată, inclusiv cea a remorcii/semiremorcii, este cuprinsă între 2,4 tone şi 3,5 tone, întreprinderile trebuie să fie autorizate de către autoritatea competentă."

Insa , dvs avand masina pe pers fizica va incadrati la ART 11. care nu a fost modificat , mai exact la :
" m) transporturi în interes personal efectuate de către persoane fizice, cu vehicule rutiere deţinute de acestea, indiferent de capacitate; "
Deci ..."raspuns final " : NU va trebuie licenta .
Klara77, utilizator