Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... IPJ IALOMITA
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

IPJ IALOMITA

Ca multi conducatori auto din aceasta tara frumoasa, am primit cateva comunicari de la I.P.J Ialomita.Sunt in termenul acela legal de 6 luni.Ce ma intriga ,este faptul ca in acea localitate numita de ei in comunicare(amenda)"locul Ciocarlia,sat Cotorca"nu este indicator de intrare si iesire din localitate.Intrebarea mea e, acele"indicatoare"cu rosu,galben si albastru cu "bine ati venit....."reprezinta indicatoare rutiere??"Locul "Ciocarlia este acelasi lucru cu localitatea?Parerea mea e ca intrerpretabil.Astept si parerile voastre cu multumiri anticipate.
Presupunand ca ar fi interpretabil, care credeti ca ar fi finalitatea?
Nu cred ca ar putea fi motiv de contestatie a p.v. de contraventie, daca la asta va ganditi!
"locul Ciocarlia, sat Cotorca" interpretat dupa "regulile locului" ar suna cam asa:"comuna Ciocarlia, sat Cotorca".
In mod normal trebuie sa existe indicatoare.
Poate nu le-ati observat dvs.
Daca nu sunt, puteti face planse fotografice si sa le depuneti in instanta in cazul in care va hotarati sa formulati plangere impotriva procesului verbal de contraventie.
nu uitati 15 zile de la data intocmirii.
Solicitati anularea procesului verbal.
Cu un martor, care era in masina, aratati ca nu ati avut viteza.
Solicitati in instanta ca intimata sa depuna, poze radar, omologarea aparatului radar, verificarea aparatului radar, ordin de deplasare
Poate aveti sanse.
Cu stima Av.Werbic Stefania
Indicatoare sunt doar cele cu"bine ati venit...."Am facut si poze la fata locului.Sunt camere fixe acolo,am inteles.Ma rog,e problema cu camerele,cu bugetele primariilor...Oricum multumesc pentru pareri.Poate am sanse intr-adevar.O zi buna.