Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Întreprindere autonomã, partenerã sau legatã
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Întreprindere autonomã, partenerã sau legatã

În condițiile în care un asociat (50 %) din cadrul unui SRL deține drept de liberă practică( înregistrat la finanțe), cum se consideră întreprinderea în care este asociat cu 50% în raport cu cabinetul medical individual?
In general, cele mai multe IMM-uri sunt autonome, avand in vedere ca fie sunt complet independente, fie au unul sau mai multe parteneriate de mici dimensiuni (fiecare mai putin de 25%) cu alte intreprinderi.
Daca aceste parteneriate sunt sub 50%, relatia este una intre intreprinderi partenere.
Peste acest prag, intreprinderile sunt legate.
O intreprindere este "orice entitate angajata intr-o activitate economica, indiferent de forma sa legala".
legalmgm, utilizator