Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contestare decizie de concediere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contestare decizie de concediere

Buna ziua. Ma numesc Adrian si as dori sa primesc anumite lamuriri cu privire la decizia de concediere care nu tine de salariat conform art 65 din codul muncii. Decizia a fost luata datorita dificultatilor economice ale firmei. (asa zic ei).Firma la care lucram (SC. Liptograph SRL) facea parte dintr-un grup de firme (Printco). Locuri disponibile in firma Litograph nu existau pentru ca eram 2 anagajati insa in firma Printco erau. Ce sansa de castig as avea daca contest aceasta decizie deoarece nu mi-a fost acordat acel salar compensatoriu conform CCM pe nivel national iar pe decizia de concediere este trecuta perioada de 30 de zile in care pot sa fac contestatie dar nu a fost trecuta instanta de judecata unde ma pot adresa. Astept raspuns. Va multumesc.
Firma va fi obligata la plata salariului compensatoriu daca nu vi l-a acorda, cu siguranta.

Cred ca lipsa inscrierii instantei unde sa faceti contestatia va fi considerata acoperita tocmai prin faptul ca totusi ati stiut unde se depune aceasta contestatie. Parerea mea.
Art.268 din Codul muncii prevede sanctiunea nulitatii absolute pentru neindacarea instantei coimpetente de solutionare a eventualei contestatii. Art.74 din acelasi cod care prives te decizia de concediere pentru motive neimputabile salariatului se coroboreaza cu art. 268 lit. e si f., in privinta termenului de contestare si a instantei competente. Contestati decizia si aveti reale sanse
Decizia de concediere se contesta la Tribunalul din judetul unde aveti dumneavoastra domiciliul.
dar daca in decizia de concediere este indicata alta instanta decat cea a domiciliului angajatului concediat, respectiv eu locuiesc in Alba iar in decizie se apecifica instanta Sibiu? Sibiu este sediul firmei. Mai ramane clauza nulitatii?

Multumesc
top dan a scris:

Art.268 din Codul muncii prevede sanctiunea nulitatii absolute pentru neindacarea instantei coimpetente de solutionare a eventualei contestatii. Art.74 din acelasi cod care prives te decizia de concediere pentru motive neimputabile salariatului se coroboreaza cu art. 268 lit. e si f., in privinta termenului de contestare si a instantei competente. Contestati decizia si aveti reale sanse

Multumesc pentru raspuns. Asa ma gandeam si eu ca este. Voi contesta decizia. Multumesc pentru reply.