avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 822 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contestare decizie de concediere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contestare decizie de concediere

Buna ziua. Ma numesc Adrian si as dori sa primesc anumite lamuriri cu privire la decizia de concediere care nu tine de salariat conform art 65 din codul muncii. Decizia a fost luata datorita dificultatilor economice ale firmei. (asa zic ei).Firma la care lucram (SC. Liptograph SRL) facea parte dintr-un grup de firme (Printco). Locuri disponibile in firma Litograph nu existau pentru ca eram 2 anagajati insa in firma Printco erau. Ce sansa de castig as avea daca contest aceasta decizie deoarece nu mi-a fost acordat acel salar compensatoriu conform CCM pe nivel national iar pe decizia de concediere este trecuta perioada de 30 de zile in care pot sa fac contestatie dar nu a fost trecuta instanta de judecata unde ma pot adresa. Astept raspuns. Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: pakos , utilizator 20:06, 30 Aprilie 2009
Firma va fi obligata la plata salariului compensatoriu daca nu vi l-a acorda, cu siguranta.

Cred ca lipsa inscrierii instantei unde sa faceti contestatia va fi considerata acoperita tocmai prin faptul ca totusi ati stiut unde se depune aceasta contestatie. Parerea mea.
Art.268 din Codul muncii prevede sanctiunea nulitatii absolute pentru neindacarea instantei coimpetente de solutionare a eventualei contestatii. Art.74 din acelasi cod care prives te decizia de concediere pentru motive neimputabile salariatului se coroboreaza cu art. 268 lit. e si f., in privinta termenului de contestare si a instantei competente. Contestati decizia si aveti reale sanse
Decizia de concediere se contesta la Tribunalul din judetul unde aveti dumneavoastra domiciliul.
dar daca in decizia de concediere este indicata alta instanta decat cea a domiciliului angajatului concediat, respectiv eu locuiesc in Alba iar in decizie se apecifica instanta Sibiu? Sibiu este sediul firmei. Mai ramane clauza nulitatii?

Multumesc
top dan a scris:

Art.268 din Codul muncii prevede sanctiunea nulitatii absolute pentru neindacarea instantei coimpetente de solutionare a eventualei contestatii. Art.74 din acelasi cod care prives te decizia de concediere pentru motive neimputabile salariatului se coroboreaza cu art. 268 lit. e si f., in privinta termenului de contestare si a instantei competente. Contestati decizia si aveti reale sanse


Multumesc pentru raspuns. Asa ma gandeam si eu ca este. Voi contesta decizia. Multumesc pentru reply.

Alte discuții în legătură

Contestare decizie concediere zulu zulu Buna ziua. Am fost concediat in baza art 65 CM pt motive ce nu tin de persoana angajatului, iar in decizia de concediere se mentioneaza ca pot sa contest ... (vezi toată discuția)
Contestare decizie concediere - la care judecatorie?? crisadi crisadi buna ziua Va rog, daca ma puteti ajuta cu legea in care este mentionat ca angajatul poate face contestatie la decizia de concediere in 30 de zile la ... (vezi toată discuția)
Contestare ordin de incadrare personal contractual plimbarici plimbarici Buna ziua, In luna ianuarie ca urmarea a majorarilor de 25% am primit un ordin prin care mi s-a majorat salariul de baza in care am constatat calcularea ... (vezi toată discuția)