Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Calatorie cu pasaport pe numele de dinainte de ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Calatorie cu pasaport pe numele de dinainte de casatorie

Am schimbat buletinul dupa divort,pasaportul a ramas cu vechiul nume,am inteles ca trebuie sa-l schimb...trebuie sa plec urgent in turcia cu pasaportul neschimbat,ce mi se poate intampla?multumesc
nimic. nu vă cere nimeni cartea de identitate ca să o compare cu pașaportul.
ufff...m-am linistit! multumesc!!
dar oare politia de frontiera nu are acces la baza de date, la iesirea din tara nu vede ca de fapt este pasaportul pe alt nume?
Solicitati eliberarea unui pasaport in regim de urgenta. Il primiti in aceeasi zi. Pasaportul veche este nul de drept de la data schimbarii numelui dvs. Nu mai puteti folosi un act cu numele pe care practic nu il mai aveti, mai ales daca de la casatorie au trecut mai mult de 15 zile. Normal ca cei de la pasapoarte au baza de date si va pot efectua verificare de unde va rezulta cu certitudine ca va legitimati cu un act nul. E riscul dvs. dar nu va sfatuiesc sa incercati, mai bine solicitati un alt pasaport.
Multumesc frumos pentru raspuns.

Pe ce va bazati cand spuneti de aceste 15 zile? Exista un act normativ / legislativ?