Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Calatorie cu pasaport pe numele de dinainte de ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Calatorie cu pasaport pe numele de dinainte de casatorie

Am schimbat buletinul dupa divort,pasaportul a ramas cu vechiul nume,am inteles ca trebuie sa-l schimb...trebuie sa plec urgent in turcia cu pasaportul neschimbat,ce mi se poate intampla?multumesc
Dupa divort aveati la dispozitie 15 zile sa va schimbati buletinul. Cei de la judecatorie trebuiau sa va anunte.art.19, alin 1, lit.b,si alin.2 din OG 97/2005. La fel ar trebui sa fie si la pasapoarte.
Da, este specificat despre cartea de identitate. Dar nimeni nu-mi poate spune despre pasaport. Nici macar cei de la frontiera, ce mi se pare straniu.
LEGEA nr. 248 din 20 iulie 2005 (*actualizata*)
privind regimul liberei circulatii a cetatenilor romani in strainatate
Art.27 (4) Titularul paşaportului simplu, paşaportului simplu electronic ori al
paşaportului simplu temporar sau, dupã caz, persoanele prevãzute la art. 20
alin. (2) au obligaţia de a nu folosi documentul de cãlãtorie când au intervenit
modificãri privind datele de identificare ale titularului
ori schimbãri majore
în fizionomia acestuia. ART. 46
Urmatoarele fapte constituie contraventii:
k^1) nerespectarea de cãtre titular sau persoanele prevãzute la art. 20alin. (2) a obligaţiei prevãzute la art. 27 alin. (4); Litera k^1) a art. 46 a fost introdusã de pct. 31 al art. I din ORDONANŢA DE
URGENŢÃ nr. 207 din 4 decembrie 2008 , publicatã în MONITORUL OFICIAL nr. 831
din 10 decembrie 2008. ART. 47
(1) Contravenţiile prevãzute la art. 46 se sancţioneazã dupã cum urmeazã:
e) cu amendã de la 300 lei la 500 lei, cele prevãzute la lit. e^1), h),
k^1), k^2) şi k^3).
Ce spuneti de asta?
Justitiarul711, utilizator
Multumesc din suflet, mi-ati fost de un real ajutor.