avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 583 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Calatorie cu pasaport pe numele de dinainte de ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Calatorie cu pasaport pe numele de dinainte de casatorie

Am schimbat buletinul dupa divort,pasaportul a ramas cu vechiul nume,am inteles ca trebuie sa-l schimb...trebuie sa plec urgent in turcia cu pasaportul neschimbat,ce mi se poate intampla?multumesc
Cel mai recent răspuns: dindina , utilizator 08:16, 4 August 2014
Dupa divort aveati la dispozitie 15 zile sa va schimbati buletinul. Cei de la judecatorie trebuiau sa va anunte.art.19, alin 1, lit.b,si alin.2 din OG 97/2005. La fel ar trebui sa fie si la pasapoarte.
Da, este specificat despre cartea de identitate. Dar nimeni nu-mi poate spune despre pasaport. Nici macar cei de la frontiera, ce mi se pare straniu.
LEGEA nr. 248 din 20 iulie 2005 (*actualizata*)
privind regimul liberei circulatii a cetatenilor romani in strainatate
Art.27 (4) Titularul paşaportului simplu, paşaportului simplu electronic ori al
paşaportului simplu temporar sau, dupã caz, persoanele prevãzute la art. 20
alin. (2) au obligaţia de a nu folosi documentul de cãlãtorie când au intervenit
modificãri privind datele de identificare ale titularului
ori schimbãri majore
în fizionomia acestuia. ART. 46
Urmatoarele fapte constituie contraventii:
k^1) nerespectarea de cãtre titular sau persoanele prevãzute la art. 20alin. (2) a obligaţiei prevãzute la art. 27 alin. (4); Litera k^1) a art. 46 a fost introdusã de pct. 31 al art. I din ORDONANŢA DE
URGENŢÃ nr. 207 din 4 decembrie 2008 , publicatã în MONITORUL OFICIAL nr. 831
din 10 decembrie 2008. ART. 47
(1) Contravenţiile prevãzute la art. 46 se sancţioneazã dupã cum urmeazã:
e) cu amendã de la 300 lei la 500 lei, cele prevãzute la lit. e^1), h),
k^1), k^2) şi k^3).
Ce spuneti de asta?
Ultima modificare: Sâmbătă, 2 August 2014
Justitiarul711, utilizator
Multumesc din suflet, mi-ati fost de un real ajutor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pasaport deteriorat , plecare urgenta in strainatate ohiki ohiki Buna seara! Stie cineva daca pot trece granita cu un pasaport deteriorat? Mai exact coperta, partea din spate este are lipsa o bucata din ea inrest e intact. (vezi toată discuția)
Buletin facut tarziu bogdanirimia bogdanirimia buna ziua! as vrea sa stiu daca mi se va da amenda din cauza ca nu mi-am facut cartea de identitate la timp.eu am intarziat 2 ani deoarece am fost plecata din ... (vezi toată discuția)
Schimbare nume cristina_2345 cristina_2345 Buna ziua, Am divortat de comun acord in luna octombrie si acum cateva zile am primit decizia prin posta. Am solicitat revenirea la numele dinainte de ... (vezi toată discuția)