Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Pasaport deteriorat , plecare urgenta in strainatate
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Pasaport deteriorat , plecare urgenta in strainatate

Buna seara! Stie cineva daca pot trece granita cu un pasaport deteriorat? Mai exact coperta, partea din spate este are lipsa o bucata din ea inrest e intact.
nu. Conform legii trebuie schimbat. Insa daca vreti sa calatoriti in UE+Elvetia se poate doar cu C.I.
Stiti cumva care lege? E al unui minor,13 ani, si nu mai are cand sa il schimbe duminica trebuie sa plece la un schimb de experinta cu scoala.
Legea 248/2005 si HG 94/2006, ambele actualizate.

art 18 alin 4 din 248/2005

(4) Valabilitatea paşapoartelor prevãzute la alin. (1) - (3) înceteazã de
drept la data la care se constatã de cãtre autoritãţile competente faptul cã sunt
deteriorate ori distruse sau, dupã caz, existenţa în conţinutul acestora a unor
ştersãturi ori modificãri operate fãrã drept.

art 46 lit e^1)

ART. 46
Urmatoarele fapte constituie contraventii:
e^1) folosirea de cãtre titular sau, dupã caz, de cãtre persoanele prevãzute
la art. 20 alin. (2) a paşapoartelor care au încetat sã mai fie valabile conform
art. 18 alin. (4);

ART. 47
(1) Contravenţiile prevãzute la art. 46 se sancţioneazã dupã cum urmeazã:

e) cu amendã de la 300 lei la 500 lei, cele prevãzute la lit. e^1), h), k^1),
k^2) şi k^3).

Sper ca v-am lamurit!