avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 570 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Pasaport deteriorat , plecare urgenta in strainatate
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Pasaport deteriorat , plecare urgenta in strainatate

Buna seara! Stie cineva daca pot trece granita cu un pasaport deteriorat? Mai exact coperta, partea din spate este are lipsa o bucata din ea inrest e intact.
Cel mai recent răspuns: adina0 , utilizator 03:25, 19 Octombrie 2013
nu. Conform legii trebuie schimbat. Insa daca vreti sa calatoriti in UE+Elvetia se poate doar cu C.I.
Stiti cumva care lege? E al unui minor,13 ani, si nu mai are cand sa il schimbe duminica trebuie sa plece la un schimb de experinta cu scoala.
Legea 248/2005 si HG 94/2006, ambele actualizate.

art 18 alin 4 din 248/2005

(4) Valabilitatea paşapoartelor prevãzute la alin. (1) - (3) înceteazã de
drept la data la care se constatã de cãtre autoritãţile competente faptul cã sunt
deteriorate ori distruse sau, dupã caz, existenţa în conţinutul acestora a unor
ştersãturi ori modificãri operate fãrã drept.

art 46 lit e^1)

ART. 46
Urmatoarele fapte constituie contraventii:
e^1) folosirea de cãtre titular sau, dupã caz, de cãtre persoanele prevãzute
la art. 20 alin. (2) a paşapoartelor care au încetat sã mai fie valabile conform
art. 18 alin. (4);

ART. 47
(1) Contravenţiile prevãzute la art. 46 se sancţioneazã dupã cum urmeazã:

e) cu amendã de la 300 lei la 500 lei, cele prevãzute la lit. e^1), h), k^1),
k^2) şi k^3).

Sper ca v-am lamurit!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calatorie cu pasaport pe numele de dinainte de casatorie lilibobocul lilibobocul Am schimbat buletinul dupa divort,pasaportul a ramas cu vechiul nume,am inteles ca trebuie sa-l schimb...trebuie sa plec urgent in turcia cu pasaportul ... (vezi toată discuția)
Pasaport ramas la sot stoin stoin Bună ziua. In urma unei dispute intre mine si sot, am fost nevoita să părăsesc căminul conjugal. O parte din actele mele au rămas la domiciliul acestuia ... (vezi toată discuția)
Buletin facut tarziu bogdanirimia bogdanirimia buna ziua! as vrea sa stiu daca mi se va da amenda din cauza ca nu mi-am facut cartea de identitate la timp.eu am intarziat 2 ani deoarece am fost plecata din ... (vezi toată discuția)