Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Somatie de plata europeana
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Somatie de plata europeana

Buna ziua,

Un partener din Bulgaria de 7 luni nu plateste factura (semnata si stampilata la primire) si a achitat doar partial suma totala de plata.

Intrebarea mea este unde pot gasi ce taxe judiciare am de platit ptr trimiterea somatiei de plata ptr instanta din Bulgaria (district la ei in tara) Sofia.

Astept raspunsurile dvs, si orice alta informatie pe care o gasiti utilta.

Va multumesc mult.
~ Conținut șters la cerere ~
Alex, multumesc de raspuns.
In momentul de fata deja am completat somatia de plata europeana doar ca imi lipseste adresa instantei de judecata.
In al doilea rand este vb de vanzarea-cumpararea unui bun fizic, ptr care sa platit doar avansul.
Este vorba de o creanta certa, lichida si exigibila, ce nu are legatura cu nici un comision.
Si nu in ultimul rand, interesanta ultima ta completare ""verificati daca nu cumva aveti cereri de returnare comisioane nesolutionate"". De tinut minte :)

Am gasit adresa instantelor din Bulgaria, la urmatoarea adresa [ link extern ] .
Sper sa fie utila ptr cei care au probleme in Bulgaria.