avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 174 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Somatie de plata europeana
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Somatie de plata europeana

Buna ziua,

Un partener din Bulgaria de 7 luni nu plateste factura (semnata si stampilata la primire) si a achitat doar partial suma totala de plata.

Intrebarea mea este unde pot gasi ce taxe judiciare am de platit ptr trimiterea somatiei de plata ptr instanta din Bulgaria (district la ei in tara) Sofia.

Astept raspunsurile dvs, si orice alta informatie pe care o gasiti utilta.

Va multumesc mult.
Cel mai recent răspuns: Flavius1984 , utilizator 12:18, 16 Aprilie 2014
~ Conținut șters la cerere ~
~ Conținut șters la cerere ~
Alex, multumesc de raspuns.
In momentul de fata deja am completat somatia de plata europeana doar ca imi lipseste adresa instantei de judecata.
In al doilea rand este vb de vanzarea-cumpararea unui bun fizic, ptr care sa platit doar avansul.
Este vorba de o creanta certa, lichida si exigibila, ce nu are legatura cu nici un comision.
Si nu in ultimul rand, interesanta ultima ta completare ""verificati daca nu cumva aveti cereri de returnare comisioane nesolutionate"". De tinut minte :)

Am gasit adresa instantelor din Bulgaria, la urmatoarea adresa [ link extern ] .
Sper sa fie utila ptr cei care au probleme in Bulgaria.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Problema cu banca transilvania ion_cristian73 ion_cristian73 Buna ziua, Incepand de anul trecut din 2017 am facut diverse operatiuni pe un cont bancar de euro Banca Transilvania adica trimitere si incasare euro cu un ... (vezi toată discuția)
Ordonanta de plata nicolae57 nicolae57 Buna ziua, Daca ma poate cineva ajuta... In anul 2008 am incheiat un contract de furnizare materiale contract in care noi am fost vanzatori. Materialele ... (vezi toată discuția)
Minori si familie senzorik senzorik 05.06.2019 Ora estimata: 08:30 Complet: CIV10 Tip solutie: Admite cererea Solutia pe scurt: Admite cererea de chemare în judecată având ca obiect pensie ... (vezi toată discuția)