Forum Discuţii juridice Executare silită Poprirea pe salariu
Discuție deschisă în Executare silită

Poprirea pe salariu

Buna ziua.
Daca firma unde lucrez a primit instintarea de poprire, apoi decizie de poprire,iar eu sunt angajat la 4 ore cu 400 ron,salar din care platesc benevol o pensie alimentara de 500 ron stabilita prin sentinta judecatoreasca,dar nu este poprita pe salar.,,
Care este suma pe care firma o poate retine ,si cum se poate evita Acest lucru?
Stiind ca venitul meu este de 400 ron,pe ce suma se face poprirea?
alexcsandru, utilizator
Contestați poprirea la cel care a instituit-o
Daca faceti contestatie sa nu scrieti ca din 400 platiti 500..
contestatia o fac la executor sau unde?
Cum ar trebui să arate o astfel de contestatie!
In prezent cat va opreste institutia ? Poate nu aveti motiv de contestatie.
art 728
(3) Veniturile din muncă sau orice alte sume ce se plătesc periodic debitorului şi sunt destinate asigurării mijloacelor de existenţă ale acestuia, în cazul în care sunt mai mici decât cuantumul salariului minim net pe economie, pot fi urmărite numai asupra părţii ce depăşeşte jumătate din acest cuantum.
Minim net pe economie ar fi de 636 lei, la jumatate e 318, scazut din cat aveti dvs e 82 lei pe care se infiinteaza poprire de 1/3, asadar ar trebui sa va retina si sa vireze 27 lei.
Daca va retine mai mult, faceti contestatie, se depune la judecatoria care a incuviintat executarea in termen de 15 zile de cand ati aflat de poprire.
inca nu opreste nimic,doar m-au anuntat despre situatia punctuala.
Asadar,daca am contract pe 4 ore la 400 de lei poprirea se face pe diferenta dintre venit si 1/2 din salarul minim care acum este 850 ron.
Cind se vireaza poprirea ar trebui si o nota informativa asupra sumei virate!