Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Lege care protejeaza persoane bolnave psihic
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Lege care protejeaza persoane bolnave psihic

Buna ziua ma numesc Stefan si intrebarea mea ar fii urmatoarea sunt bolnav cu diagnosticul scrizofenie paranoida in anul 2005 am luat un card de nevoi personale pe care nu am putut sa il achit acum in 2014 a venit o instiintare precum sa platesc 4830 lei din care vreo 760 cheltuieli de judecata mi sa pus proprire pe pensia de invaliditate gr.2 care este de 775 lei este legal si care ar fii Solutia pot merge la casa de pensii cu actele doveditoare si sa anuleze aceasta proprire executare silita? Va rog sa imi raspundeti cat mai repede deja situatia me este grea am si de plata la bloc multi bani VA multumesc
Legal, vi se poate pune poprire pe 1/3 pe partea care depaseste jumatate din salariul minim net pe economie. Asadar e legal sa vi se retina 152.33 lei din pensie, daca va retine mai mult, puteti face contestatie la executare.
Mergeti la DGASPC poate obtineti un certificat de handicap si mai luati si de acolo indemnizatie in total 234 de lei.

Buna seara ,revin cu indrumari referitor la exetutare silita pensie gr.2 ,unde ar trebui sa merg la executorul judecatoresc din pensia de 775 mi se opreste 258 am vazut pe talonul venit la rubrica retineri
art 728 noul cod de procedura civila
(3) Veniturile din muncă sau orice alte sume ce se plătesc periodic debitorului şi sunt destinate asigurării mijloacelor de existenţă ale acestuia, în cazul în care sunt mai mici decât cuantumul salariului minim net pe economie, pot fi urmărite numai asupra părţii ce depăşeşte jumătate din acest cuantum.

La salariul actual minim brut pe economie de 850 de lei, ar ramane un salariu minim net de 636 lei, dvs aveti un venit mai mare, asadar poprirea de 1/3 raportat la intreaga pensie e legala. Nu stiu la ce m-am gandit si v-am indus in eroare, imi pare rau.