Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediul de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediul de odihna

Am lucrat la o societate comerciala mai multi ani. In anul 2014 de pe 13 ianuarie si pina pe 10 februarie inclusiv am efectuat concediul de odihna aferent anului 2013, respectiv 21 de zile, dupa care am mai lucrat pe data de 11.02.2014 o tura de 12 ore, apoi pe 12/13 tot 12 ore, iar ultima tura pe data de 14/15 tot 12 ore, dupa care mi-am dat demisia. Va rog sa-mi dati un raspuns referitor la perioada anului 2014 daca beneficiez de vreo zi de concediu, avind in vedere cele de mai sus? Va multumesc.
Demisia, probabil ca ati facut-o in data de 17 (ori 16) Februarie 2014.
Daca se considera lucrata si perioada in care ati efectuat concediul de odihna pe anul 2013 in Ianuarie - Februarie 2014, in 11 Feb., 12 ore (1,5 zile), in 12/13 Feb. 15 ore, plus considerarea dubla din 14/15 Februarie 2014, fiind Vineri spre Sambata, deci alte 24 ore, ar trebui sa aveti considerate ca lucrate 21 zile in Ianuarie 2014 si 12,27 zile in Februarie 2014 [6 zile + 6 zile si 3 ore (51 ore considerate lucrate intre 11 - 15 Februarie 2014)], 33,27 zile efective.
De fapt, considerate ca lucrate, vor fi 31 zile in Ianuarie 2014 si 15 zile in Februarie 2014, deci un total de 46 de zile din 365 ale anului 2014, aproximativ 1,5 luni de zile.

Facem calculul prin 2 variante, una normala si una atipica :

1) 21 CO / 12 luni = 1,75 CO / luna

Rezultatul se inmulteste cu numarul de luni lucrate din an, respectiv :

Aproximativ 1,5 luni x 1,75 = 2,625, asadar 3 zile, prin rotunjire in sus.

Nu se foloseste formula de calcul cu zile calendaristice pentru ca raportul se face per luna nu per numar de zile, de obicei.

2) Pentru un calcul cat mai fidel se poate utiliza si formula (atipica) :

21 : 365 x 46 (zile considerate lucrate in 2014) = 2,65 zile, deci 3 zile prin rotunjire in plus.

[46 zile inseamna : 31 zile (luna Ianuarie 2014) + 15 zile (luna Februarie 2014) = TOTAL 46 zile considerate lucrate.]

CONCLUZIA : aveti (aveati dreptul) la 3 ZILE de CO !
Care este data incetarii c.i.m. si ce numar de zile de CO aveti mentonat in c.i.m. ?

Potrivit art. 145 alin. (2) din Codul muncii, durata efectiva a concediului de odihna anual se stabileste prin contractul individual de munca cu respectarea legii si a contractelor colective aplicabile, si se acorda proportional cu activitatea prestata intr-un an calendaristic.