Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... plata concediu neefectuat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

plata concediu neefectuat

Am urmatoarea situatie - un salariat a fost in concediu de odihna in ianuarie 2011 - 16 zile (concediul restant pe 2010), iar la 1 februarie ii inceteaza contractul conf. art. 55, lit b). La lichidare, i se vor plati 2 zile de concediu de odihna neefectuat pe 2011(calculat pt luna ianuarie 2011, a avut 21 zile/an)?
Da,2 zile i se vor plati deoarece plata aferenta zilelor de CO este posibila numai in cazul lichidarii.Specificati plata acestora in nota de lichidare.
I se platesc 2 zile in mod normal angajatorul rotunjind media zilelor pe luna

Cand ai un angajator mai zgarcit insa te poti astepta sa faca ceva de genul
21/12 = 1,75 zile
1,75*8 = 14 ore
si in cazul acesta i se va plati la ora dreptul la compensarea concediului
ContSters184802, utilizator
Plata concediului de odihna pe ore nu este nici perfecta nici legala.
In CIM co este negociat pentru un numar de ZILE nu de ore. ( 21, 22, 25 zile) fapt pentru care rotunjurea este obligatorie.
Salariul in schimb se plateste pe ore pentru ca si in CIM se specifica program de lucru 5 zile pe saptamana cu norma intreaga de 8 ore (40 ore pe saptamana) sau cu timp partial de 7 ore, 6 ore etc. Din aceasta formulare rezulata ca plata este in functie de orele lucrate.