avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 875 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... plata concediu neefectuat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

plata concediu neefectuat

Am urmatoarea situatie - un salariat a fost in concediu de odihna in ianuarie 2011 - 16 zile (concediul restant pe 2010), iar la 1 februarie ii inceteaza contractul conf. art. 55, lit b). La lichidare, i se vor plati 2 zile de concediu de odihna neefectuat pe 2011(calculat pt luna ianuarie 2011, a avut 21 zile/an)?
Cel mai recent răspuns: adelaida_07 , utilizator 13:59, 28 Ianuarie 2011
Da,2 zile i se vor plati deoarece plata aferenta zilelor de CO este posibila numai in cazul lichidarii.Specificati plata acestora in nota de lichidare.
I se platesc 2 zile in mod normal angajatorul rotunjind media zilelor pe luna

Cand ai un angajator mai zgarcit insa te poti astepta sa faca ceva de genul
21/12 = 1,75 zile
1,75*8 = 14 ore
si in cazul acesta i se va plati la ora dreptul la compensarea concediului
Ultima modificare: Sâmbătă, 29 Ianuarie 2011
ContSters184802, utilizator
Plata concediului de odihna pe ore nu este nici perfecta nici legala.
In CIM co este negociat pentru un numar de ZILE nu de ore. ( 21, 22, 25 zile) fapt pentru care rotunjurea este obligatorie.
Salariul in schimb se plateste pe ore pentru ca si in CIM se specifica program de lucru 5 zile pe saptamana cu norma intreaga de 8 ore (40 ore pe saptamana) sau cu timp partial de 7 ore, 6 ore etc. Din aceasta formulare rezulata ca plata este in functie de orele lucrate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Co neefectuat anda_bebeko anda_bebeko buna ziua, de la data de 13 mai 2011 sunt angajata la angajatorul X cu norma intreaga, cu salariul brut 880 lei, iar din 17 iulie 2012 contractul s-a ... (vezi toată discuția)
Concediu de odihna in perioada de preaviz pt restructurare ContSters88537 ContSters88537 Buna ziua, In perioada preavizului pt restrucurare, concediul de odihna se acorda cu acordul partilor sau este dreptul angajatului? Se scad cele 7 zile de ... (vezi toată discuția)
Zile de concediu legale... miha8619 miha8619 buna, am si eu o nelamurire... eu in 30 iunie am incheiat contractul de munca cu o firma dar mi-au ramas 16 zile de concediu pe care nu le-am luat. as vrea sa ... (vezi toată discuția)