Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de odihna in perioada de preaviz pt ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de odihna in perioada de preaviz pt restructurare

Buna ziua,
In perioada preavizului pt restrucurare, concediul de odihna se acorda cu acordul partilor sau este dreptul angajatului? Se scad cele 7 zile de concediu aferente lui 2009 din cele 20 de preaviz? Si o zi de concediu echivaleaza cu 8 ore de munca, nu cu 4 ore, nu-i asa?

Va multumesc.
Concediul de odihna este un drept al salariatului/
Art. 139. C.muncii:
"(1) Dreptul la concediu de odihnã anual plãtit este garantat tuturor salariatilor.
(2) Dreptul la concediu de odihnã anual nu poate forma obiectul vreunei cesiuni, renuntãri sau limitãri."

Concediul de odihna se acorda in baza programarii facute la sfarsitul anului anterior.
Veti avea nevoie de aporbarea angajatorului pentru efectuarea concediului de odihna in perioada de preaviz.
In cazul in care nu veti obtine aceasta aprobare, la incetarea contractului de munca, angajatorul va fi obligat sa achite contravaloarea zilelor de concediu de odihna neefectuate.

O zi de concediu de odihna echivaleaza cu programul normal al unei zile de munca.

Pentru concediul de odihna se face cerere catre angajator si se obtine aprobarea sau negarea acestuia.
Perioada de concediu de odihna se poate suprapune perioadei de preaviz.
Daca nu se aproba efectuarea concediului de odihna, acesta va fi compensat in bani.
1. Daca aveti CIM cu 8 ore pe zi, o zi de CO echivaleaza cu 8 ore.
2. Daca aveti CIM cu 4 ore pe zi, o zi de concediu echivaleaza cu 4 ore s.a.m.d.
Buna ziua,

Concediul de odihna nu se mai calculeaza raportat la timpul lucrat . Deci si pentru fractie norma tot o zi de co se cuvine . Se inmulteste media de 1,75 zile co/luna cu numarul de luni lucrate in care nu ati beneficiat de co . (1,75 corespunde la un numar minim de 21 zile co cuvenite anual ) .

Chiar daca are 1/2 norma are intradevar dreptul la acelasi nr de zile de CO ca un angajat cu norma intraga, Doar ca indemnizatia va fi corespunzatoare la 4 ore/ zi de concediu.