Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de odihna în perioada de preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de odihna în perioada de preaviz

Bună ziua! Pe data de 17.07.2017 am înaintat demisia cu preaviz,urmând sa stau încă 20 de zile ,mai exact pana 11.08.2017.Menționez ca am contract de munca la 4 ore și o vechime de 3 ani. Pot beneficia de concediul de odihna în aceasta perioada de preaviz ? În CIM scrie ca pot beneficia de 20 de zile CO pe an. Dacă se poate ,am nevoie de un model. Va mulțumesc!
Pe perioada preavizului, salariatul se bucura de toate drepturile si obligatiile prevazute in CIM, deci si de dreptul la CO. Pentru a beneficia de CO este nevoie ca cererea de concediu sa fie aprobata de angajator. Durata CO nu are legatura cu durata zilei de lucru, este aceasi si pentru 8 ore/zi si pentru 4 ore/zi.
Model pentru ce aveti nevoie?
Model de cerere de concediu de odihna în perioada de preaviz. Mulțumesc!
DOMNULE DIRECTOR,

Subsemnata ___________________________, salariata a _________________, avand functia de _____________________ va rog sa-mi aprobati efectuarea concediului de odihna pentru perioada ___/___/_______ – ___/___/________.

Data ........

Semnatura .....