avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1526 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Spor consilier juridic
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Spor consilier juridic

Buna ziua !
Ocup functia de consilier juridic iar din discutiile cu alti consilieri juridici, de la alte institutii, am inteles ca acestia beneficiaza de un spor de confidentialitate in baza legii 514/2003, Codul consilierului juridic si Codul Muncii.
Seful serviciului Resurse Umane de unde lucrez nu-mi acorda acest spor spunand ca aplica DOAR prevederile legii 284/2010.
In aceasta situatie Legea 514/2003 coroborata cu Codurile amintite sunt considerate legi speciale, primeaza in fata Legii 284/2010 ?
Este legala acordarea acestui spor acum ?

Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: gaby2013 , utilizator 17:34, 17 Aprilie 2014
Nu exista in nicio lege din cele mentionate de dvs in care sa se prevada acordarea unui astfel de spor pentru consilierii juridici.

Acordarea de sporuri este obligatorie numai daca este mentionata in ccm aplicabil , in reg.intern sau in c.i.m. ori in acte normative - mai ales pentru sectorul bugetar.
Colegii consilieri juridici au invocat art. 20-25 din Codul Muncii coroborat cu Legea 514/2003, Codul deontologic al consilierilor juridici si Statutul profesiei de consilir juridic publicat in MO 684/29.07.2004.
au fost actiuni si in instanta care ar fi fost motivate la fel.
Oricum, va multumesc pentru raspun si pentru interesul manifestat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Spor consilier juridic gaby1168 gaby1168 Buna ziua. Conform Legii 524/2003, Statutul cons. juridici precum si Codului Muncii consilirii juridici pot primi un spor de confidentialitate si un spor de ... (vezi toată discuția)
Ce putere are o hotarare publicata in m.of. ? oanaportar oanaportar 1. - ce putere are o hotarare publicata in M.Of. ? 2. - un coleg imi spunea ca: in cazul in care prevederile a 2 legi sunt contradictorii, de ex.: daca ... (vezi toată discuția)
Spor de mobilitate si confidentialitate smartgirl smartgirl Va rog sa ma lamuriti!Odata cu aplicarea Legii cadru 330/2009 nu mai regasesc sporul de mobilitate/confidentialitate pentru sistemul sanitar(sintem un ... (vezi toată discuția)