Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... spor de mobilitate si confidentialitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

spor de mobilitate si confidentialitate

Va rog sa ma lamuriti!Odata cu aplicarea Legii cadru 330/2009 nu mai regasesc sporul de mobilitate/confidentialitate pentru sistemul sanitar(sintem un spital)Cons.juridic cere insa sporul respectiv.Se mai acorda sau nu si daca da in ce baza legala?
Daca este functionar public, exista o decizie a CCJ care interzice acordarea acestui spor! Daca este angajat contractual, acest spor ii era acordat in baza CCM coroborat cu Codul Muncii si cu legea 514/2003, nu a vreunei legi speciale de salarizare. Legea 330 a interzis expres acordarea sporului de mobilitate, iar consilierul juridic din sistemul sanitar este reincadrat conform Anexei II/13 I/B, pentru care nu este prevazut ca inclus in salariul de baza sporul de confidentialitate, asa cum se intampla cu consilierii juridici angajati in administratia publica locala (Anexa I).
Asa ca....#-o