Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Este posibila contestarea deciziei de pensionare emisa ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Este posibila contestarea deciziei de pensionare emisa in 2012?

am decizie de pensie din 2012 pe care nu am contestat-o in termenul de 30 de zile. In octombrie 2012 mi s/au eliberat 3 decizii de concediere.

As dori ca sa solicit acum la Casa de pensie o recalculare si buletinele de calcul pentru a reintra in termenul de 30 de zile pentru a contesta decizia lor. este posibil?

nu.
Eu cred ca se poate face contestatie,motivind ca in urma aplicarii indicelui de corectie suma rezultata nu corespunde cu calculele facute conform instuctiunilor legii. Sunt in aceeasi situatie ca si dumneavoastra,nu am facut contestatie cind am iesit la pensie ,necunoscind legile si multe amanunte legate de calculul acesteia.Si eu sunt pensionar tot 2012 si in urma calculelor cu indicii de corectie nu i-mi ies 56 Lei,motiv asteptat de mine pentru a contesta calculele facute de casa de pensii. Eu si alti prieteni si colegi care am iesit cam in aceeasi perioada am facut o sesizare in urma cu aproximativ o luna,si asteptam raspuns.