Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Prima luata inapoi
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Prima luata inapoi

Buna seara,
Va rog,sa-mi spuneti daca urmatoarea situatie este legala:
Patronul acorda angajatului prima de Pasti,dar dupa 2 zile afla de la alti colegi,in aceeasi situatie cu el, ca prima va fii luata inapoi la salariu.Nu a fost anuntat nimeni oficial ca prima se va returna.
Multumesc!
Ce motiv ar avea sa solicite restituirea primei acordate?
Nu s-a oferit niciun raspuns.Doar faptul ca se considera avans din salariu.Precizez ca firma nu a acordat niciodata avans din salariu fara o cerere in prealabil.
Multumesc!
E prematura discutia. Reveniti cu un mesaj dupa plata lichidarii pe luna aprilie, sa vedem atunci ce s-a aplicat de fapt in statul de plata.
Poate angajatorul nu a acordat o prima de Paste ci doar un avans din salariu, probabil ziua de salariu este dupa 25 a lunii si a considerat sa dea o parte din salariu mai devreme avand in vedere sarbatoarea.
Banii apar pe statul de plata ca prima sau ca avans din salariu?
Angajatorul ar putea solicita restituirea primei acordate numai daca nu are la baza un document legal - ccm aplicabil, reg.intern , decizie AGA etc.