Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Rejudecare ICCJ
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Rejudecare ICCJ

Admite recursul declarat de inculpatul Popescu Ion împotriva deciziei penale nr. 182/A din 26 septembrie 2013 a Curtii de Apel Timisoara – Sectia Penala. Caseaza decizia penala atacata si în parte sentinta penala nr. 106/PI din 21 martie 2013 a Tribunalului Timis si rejudecând: Mentine pedeapsa de 2 ani închisoare aplicata inculpatului pentru savârsirea infractiunii prev. si ped. de art. 289 alin.1 Cod penal raportat la art. 7 alin. 1 din Legea nr. 78/2000 astfel cum a fost modificat prin Legea nr. 187/2012 cu aplic.art. 36 alin. 1 Cod penal cu referire la art.5 Cod penal, si cu aplic.art. 396 alin.10 – art.374 alin.4 Cod de procedura penala. În baza art. 12 din Legea nr. 187/2012 aplica inculpatului pedeapsa complementara a interzicerii drepturilor prev. de art. 66 lit.a, lit.b si lit.g Cod penal. Dispune aplicarea art. 65 - art.66 alin.1 lit.a si lit.b Cod penal. Mentine modalitatea de executare a pedepsei principale stabilita prin sentinta penala nr.106/PI din 21 martie 2013 a Tribunalului Timis. Mentine celelalte dispozitii ale sentintei penale care nu sunt contrare prezentei decizii. Onorariul aparatorului desemnat din oficiu pentru recurentul inculpat, în suma de 200 lei, se va suporta din fondul Ministerului Justitiei. Definitiva.

Buna seara!

Am rugamintea sa ma ajutati cu " citirea" acestei sentinte? A rejudecat ICCJ-ul sau urmeaza ca dosarul sa fie transmis instantei de fond/apel spre rejudecare? Multumesc! Cu respect, Popescu Ion
popescu_ion_2014, utilizator
A admis recursul , a casat decizia Curtii de Apel Timisoara si in parte sentinta Tribunalului Timis si a rejudecat cauza.
Prin urmare nu sunteti in situatia casarii cu trimitere spre rejudecare la instanta de fond sau de apel.
Multumesc frumos, stimata doamna! sa inteleg ca, condamnarea este definitiva la acest moment! nu se mai poate pronunta nicio alta instanta?
Au fost epuizate caile ordinare de atac si hotararea este definitiva.
Exista posibilitatea exercitarii unor cai de atac extraordinare, insa acestea pot fi exercitate numai in anumite cazuri expres si limitativ prevazute de lege.
va multumesc frumos pentru raspuns si va doresc Paste fercit!